Daha iyi uyumak için ne yapmalı?

Stresli şehir hayatının olumsuz etkilerinden kurtulmak adına biran önce kendimizi evimize atmak isteriz. Yatağımızda uyuyarak sabaha daha dinç ve zinde kalkmayı umarız. Ancak durum hiç de istediğimiz gibi gerçekleşmez. Uykumuzu alamamamız, bir sonraki gün içinde stresimizi daha da arttırır. Stres, dikkatsizliği, yorgunluğu, başarısızlığı getirir. İyi bir uyku çekerek, stresimizi nasıl atabileceğimizi sizlere bu makale de açıklamak istiyorum.Man sleeping

İyi bir uyku için yapılan araştırmalardan derlenen kuralları sizlere aktaracağım. Araştırmayı yapan Amerika Ulusal Uyku Vakfı. Söz konusu vakıf bazı gerçeklere dikkat çekerek, yapılan yanlışların uykuya engel olduğunu belirtiyor. Bu yanlışlar ise şu şekilde;

  1. Yatmaya bir saat kala elektronik cihazlarla olan ilginizi kesmelisiniz. Çünkü bunlar beynin hücrelerini canlı tutuyor. İnsanlar uykum gelsin diye telefonlarıyla veya bilgisayarlarıyla uğraşıyorlar ancak bu yapılan tamamen yanlış.
  2. Aynı şekilde yatak odalarında bulunan televizyon da kapalı olmalı. Hatta yatak odalarında sakinleştirici olarak kullanılan televizyonun kaldırılması gerekir.
  3. Uyurken, uyumaya çalışırken saate bakmak insanda uyarıcı bir etki yapacağından uykuyu kaçırır. Bu nedenle saate bakmayı uykuya hazırlık sürecinde bırakın.
  4. Yatak odasında çalışmalarınızı yapmanız doğru değil. Bu rahat olabilir ancak uykunun kalitesiz bir şekilde gerçekleşmesine sebep olur.
  5. Eğer evcil hayvanlarınız varsa ve bunlarla uyumayı deniyorsanız bunu asla yapmayın. Alerjik bir takım durumların meydana gelmesini sağlar. Üstelik uyku düzenini de bozar.
  6. Çok sıcak bir mekan da uyku kendini hissettirir. Ancak uzamanlar çok sıcak bir ortam da kaliteli uykunun söz konusu olamayacağını söylüyorlar. Bu nedenle yatak odalarının ısısı 17-20 derece arasında olmalı.

Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmanın sonuçları bu. Eğer uykusuzluktan şikayet ediyorsanız bunun temel sebepleri yukarıda ki problemler olabilir.