Ceviz yağının faydaları ve kullanımı

Kuruyemiş olarak tüketilse de aslında insan bedenine sayısız yararı olan ve bu nedenle de çoğunlukla “mucize” kelimesiyle birlikte anılan ceviz, yağının kullanılmasıyla da şifa sağlayan bir bitkidir. Soğuk sıkma (Cold Press) adı verilen bir yöntem ile cevizin sıkılması sonucu elde edilen ceviz yağının faydaları, saymakla kolay kolay bitmeyecek kadar çoktur. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda doğal bitki çaylarının son 10 yılda dünya genelinde yaygın olarak kullanılmasının ardından “doğal yaşam” konsepti bu sefer de bitki yağlarının kullanımına yönelmiş durumda. Bitki yağlarının en çok tercih edilenlerinden ve faydalarıyla en şifalı olanları arasında yer alan ceviz yağı; kolesterol sorunundan cilt problemlerine, saç sorunlarından kalp ve damar sağlığına oldukça geniş bir alanda yarar sağlamaktadır.

Kandaki LDL seviyesini yani kötü huylu kolesterolü ve Trigliserit oranını düşürmesiyle dahi insan sağlığı için muazzam derecede önemli bir görevi yerine getiren ceviz yağı, bu özelliği ile çağımızın en büyük sorunlarından olan kalp ve damar hastalıklarına karşı mükemmel bir koruma sağlamaktadır. Ceviz yağının faydaları genellikle haricen kullanımı ile cilt üzerinde zannedilse de, aslında bu son derece zengin içerikli doğal yağ insan bedeninin pek çok yerinde şifa dağıtmaktadır. Tip 1 ve Tip 2 Diyabet hastalarının da sürekli arttığı ve artık dünya genelindeki şeker hastalarının yüz milyonlarla ifade edildiği günümüzde, ceviz yağının kandaki şeker seviyesinin dengelenmesine de yardımcı olması bulunmayacak kadar önemli bir faydadır. Ceviz yağının insan bedenine sağladığı önemli faydalardan biri de, merkezi sinir sisteminin işlevsel bir biçimde çalışmasına destek vermesidir.

Cevizin ve ceviz yağının yaşlanma sebebiyle beyin fonksiyonlarını yavaşlamasına bağlı olarak gelişen dikkat dağınıklığı sorununa da fayda sağladığına yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Omega 3 yağ asidi yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahip olan ceviz yağı, gelişim sürecinin de pozitif yönde desteklenmesini sağlar. Antiseptik etkisi sebebiyle vücut yüzeyindeki yararların daha hızlı iyileşmesini sağlayan ceviz yağı, ağız içinde oluşan yararlar için de gargara olarak kullanılmaktadır. İçerisinde bulundurduğu amino asitlerin tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olduğu da bilinmektedir. Melatonin hormonunun salgılandığı beyin merkezinin uyarılmasını sağlayan ceviz yağı, rahat bir gece uykusu özleminde olanlar tarafından da destek amaçlı kullanılmaktadır.

Ceviz yağı şüphesiz genel olarak kullanıldığı üzere cilt için de çok önemli faydaları olan bir doğal yağdır. Romatizmal ağrıların hafiflemesine yardımcı olan ceviz yağı; kuru ciltlerin beslenmesini, cildin nem dengesini korumasını, elastik yapının geri kazanılmasını, nasırların yumuşamasını, yıpranan ciltlerin onarılmasını, yüz lekelerinin giderilmesini sağlamak için yapılan tüm uygulamalarda doğal destek amaçlı kullanılır. Son olarak ceviz yağı gibi faydaları saymakla bitmeyecek bir ürünün dahi tedavi unsuru olmadığı ve tüm sorunlarda önce hekime danışılması gerektiği de unutulmamalıdır.