Biberiye yağının yararları ve kullanımı

Tıbbi etkileri bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmalarla defalarca ortaya konan ve hala da büyük bir araştırma konusu olan biberiye, genellikle çayı ile şifa dağıtan bir bitki olarak tanınmıştır. 2000’lerden itibaren ABD ve Avrupa’daki doğal ürünlere yöneliş hareketine katılan ülkemizde de doğal bitki çayları büyük talep görmeye başlarken, son dönemde ilgi doğal yağlara doğru kaymış durumdadır. Bitki çayları gibi oral yolla alınarak şifalarından faydalanma imkanı sunan doğal bitki yağları, ayrıca hariciden kullanılarak cilt ve saç bakımı konusunda da pek çok yarar sağlamaktadır. Bu doğal yağların en fazla şifa dağıtanları arasında en üst sıralarda yer alan biberiye yağının ise faydaları gerçekten de sıralamakla bitmeyecek cinstendir.

Antibakteriyel etkisi ile cilt için derinlemesine temizlik imkanı sunan biberiye yağı, saçlı deride de kullanıldığında şifalı etkiler yaratmaktadır. Saç bakımı haricinde saç köklerinin de beslenmesine yardımcı olan biberiye yağı, cilde masaj yapılarak uygulandığında romatizmal ağrıların giderilmesine de destek sağlamaktadır. Ayrıca biberiye yağının tansiyonun düzenlenmesine de olumlu etki sağladığı bilinmektedir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlanması, biberiye yağının en önemli özelliklerinden biridir. Bu özelliği ile birçok ciddi rahatsızlığın önlenmesine destek vermektedir.

Beyin merkezlerinin düzenli bir biçimde çalışmasına da katkı sağlayan biberiye yağı, ilerleyen yaşla birlikte görülen beyin fonksiyonu yavaşlamasının önlenmesine yardımcı olur. Hafıza ve odaklanma gibi beyin fonksiyonlarını ilgilendiren sorunlarda da destek amaçlı kullanılmaktadır. Çağıyla uykusuzluk sorununun giderilmesine destek olan biberiye bitkisi, yağıyla da uyku periyodunun düzenlenmesine yardımcı olur. Sabit yağlarla karıştırılarak inceltildikten sonra cilde masaj yaparak uygulanması, cildin nem dengesini korumasına ve özellikle kendini yenilemesine olumlu etki sağlamaktadır. Cildin elastik yapısını korumasına da destek veren biberiye yağı bu özelliği ile kırışıklık ve leke gibi sorunların da önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca son yıllarda selülit tedavilerinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Kuru ciltler için ideal doğal cilt bakım ürünlerinden biri olan biberiye yağı, saçlı deri üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Saç dökülmesinin yavaşlamasına destek verdiği gibi, kepek sorunu yaşayanların da yardımcısı olmaktadır. Deri yüzeyindeki yararların daha hızlı iyileşmesi için kullanılan biberiye yağı, egzama kaşıntılarının giderilmesi için tercih edilmektedir. Ancak bu tip cilt rahatsızları karakteristik etkilere sebebiyet verdiğinden, her hastada aynı etkiyi göstermeyebilir. Ciltten saçlara, beyinden iç organlara kadar vücudun birçok bölgesine sağlık dağıtan biberiye yağı, tüm bu özelliklerine rağmen tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Hastalıklar için doktora başvurulması ve doktor tavsiyesi üzerine “destek” amaçlı kullanılması tavsiye edilmektedir.