Çörek otu yağının saça ve cilde faydaları

Dünyada son 10 yılda bilim çevrelerinin desteği ile yaşanan “doğaya dönüş” hareketi ülkemizde de saygın bilim insanları tarafından geniş yankı buldu ve her geçen daha da fazla insan doğal bitki içerikleri sayesinde sağlıklı bir yaşamla tanıştı. Bitki çaylarının herkes tarafından kullanılmasının ardından son dönemde doğal bitki yağları da yoğun ilgi görmeye başladı ki, bu yağların en çok kullanılanlarından biri de çörek otu yağı oldu. Mucize niteliğinde bir bitki olan çörek otunun tohumundan elde edilen yağ, tohumun yalnızca %20 oranında (yaklaşık olarak) yağ ihtiva etmesinden dolayı pek de ucuz değildir. Ancak cilde ve saça faydaları düşünüldüğünde, çörek otu yağının faydalarının fiyat ile kıyaslanamayacağı da aşikardır.

  • Çörek otu yağının saça faydaları

Yoğun olarak E vitamini içeren doğal bir bileşene sahip olması, çörek otu yağının saç bakımı ve saç sorunları için kullanılabilecek en ideal “doğal bakım” ürünlerinden biri olmasına neden olmaktadır. Saçlı derinin beslenmesi ve saç köklerinin sağlıklı bir biçimde fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için önemi artık herkes tarafından bilinen E vitamini haricinde Oleik asit yönünden de zengin bir kimyasal yapıya sahip olan çörek otu yağı, parmak uçlarıyla saç diplerine hafif masaj yapılarak uygulanmaktadır. Düzenli kullanımında saçların ve saç köklerinin sağlıklı hale gelmesine yardımcı olan çörek otu yağı, bu özelliğini büyük oranda sahip olduğu Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinden almaktadır. Çörek otu yağı tüm bunların dışında oldukça dengeli bir mineral yoğunluğuna da sahiptir.

  • Çörek otu yağının cilde faydaları

E Vitamini desteği ile birlikte cilt için de son derece yararlı bir etki oluşturan çörek otu yağı, cildin kendini yenileme sürecine ve nem dengesini korumasına büyük bir destek verir. Selenyum, Bakır, Demir, Çinko ve Kalsiyum gibi vücudun temel ihtiyacı olan mineralleri içeren çörek otu yağı, bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu bir etki yapmaktadır. Özellikle düzenli olarak cilde uygulandığında kuru cilt sorunlarının giderilmesine destek veren çörek otu yağı, egzama hastalarının da hayatını cehenneme çeviren kaşıntı problemlerinin azalmasına yardımcı olur. Ancak egzama rahatsızlığın çok karakteristik bir sorun olması, her hastada aynı etkinin benzer şekilde görülmemesine de neden olabilmektedir.

Çörek otu yağının insan vücuduna, saçlara ve cilde faydaları modern bilimin araştırmaları sonucunda da ortaya konmuştur ancak yine de bu doğal yağın tek başına bir tedavi aracı olduğu da düşünülmemelidir. Sağlık sorunlarının çözümü için uzman bir doktora başvurulması gerektiği ve çörek otu yağı dahi olsa doktor tavsiyesi üzerine “destek amaçlı” kullanımın yarar sağlayacağı unutulmamalıdır.