Çay ile göze pansuman

Gerek çeşitli sağlık nedenlerinden gerekse de gözlerin daha berrak ve beyaz görünmesi için birçok insan, çay ile göze pansuman yapmayı denemektedir. Yapısı itibarıyla göz; bilim adamlarının dahi evrimini açıklayamadığı, insan vücudundaki en hassas organlardan biridir. Bu kadar hassas bir organa bilinçsiz bir şekilde müdahale etmek, kuşkusuz ciddi hasar almasına neden olabilir. Göz doktorları göze pansuman yapmanın faydalı olduğunu, ancak bu uygulamanın “sadece” çay ile yapılması gerektiğinin altını çizmektedir.

Çay ile göze pansuman yapmak için kullanacağınız çayın herhangi bir özelliğinin olması gerekmez. Halk arasında kaçak çayın göz banyosu için daha iyi olduğuna dair olan inanç doğru değildir. Her türlü çay ile göze pansuman yapılabilir ve hepsi aynı derecede etkilidir. Demlenmiş çay bekletildikçe içerisindeki kimyasal maddeler özdeşleşerek, göz için antiseptik etkisi yaratan bir maddeye dönüşür. Göz damarları üzerinde oldukça etkili olan bu madde, göz uygulandığında göz damarlarının daralmasına neden olur. Gözlerin beyazında oluşan kırmızı renk damarlı görünümün azaltılmasında son derece faydalı olan çay, içerisindeki kimyasalların bu damarları daraltması neticesinde gözün daha beyaz görünmesine neden olur.

Göz pansumanın faydalı olabilmesi için doğru şekilde yapılması gerekir. Demlendikten sonra soğuma bıraktığınız çayın demi, oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Çayın demini, tercihen bir göz kadehi ile yoksa da bir çay fincanına doldurun ve göz kapağınızın hizasına getirin. Göz kapaklarınızın çaya değmesini sağlayarak, 30-40 saniye boyunca göz kapaklarınızı açıp kapatın. Göz pansumanı yapmadan önce göz kapaklarınızı ve gözünüzün çevresini iyice temizlediğinizden emin olun. Böylece göz ve çevresinde bulunan bakteriler çayın içerisine girerek, gözünüzün içerisine girmemiş olur. Ayrıca kullanacağınız çayın temiz su ile demlenmesine ve fincanında temiz olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çay ile göz pansuman yapmak gözlerin daha beyaz görünmesini sağlamanın dışında, kirpik diplerinde ve göz kapaklarında biriken çapaklarında temizlenmesini sağlar. Çayın içerisinde bulunan ve antiseptik etkide bulunan kimyasallar, kirpiklerin arasında birikerek bakteri oluşumuna müsait bir ortam hazırlayan çapakların kolayca çözülmesini sağlayacaktır. Göz doktorları çay ile göz pansumanının her göz için en fazla 40-45 saniye kadar yapılmasını tavsiye etmektedir.