Diş beyazlatma yöntemleri

İnsanların dış görünümü üzerinde doğrudan etkili olan dişlerin beyaz olması, öncelikle sağlıklı bir diş yapısına sahip olmaktan geçmektedir. Dişler yapıları itibarıyla boya bırakan maddelerden etkilenmeye oldukça müsaittir. Özellikle sigara, çay ve kahve gibi maddelerin yoğun kullanımı, dişlerin doğal renginden uzaklaşmasına neden olmaktadır. İnsanlar beyaz dişlere ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak isterler ve bunu evlerinde kendi başına çevreden duyma yöntemler ile denerler. Kişinin kendi başına uygulayacağı yöntemler ile dişlerini beyazlatması maalesef mümkün değildir. Birçok insan dişlerini beyazlatmaya çalışırken diş minesine ve diş etine zarar vererek, diş sağlığını bizzat kendisi bozmaktadır.

Diş beyazlatmak için kesinlikle bir diş hekimine başvurmak gerekmektedir. Hekim tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemleri; ofis ve ev tipi olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki uygulamada da dişlere sürülen kimyasallar ile beyazlama sağlanmaktadır. Diş hekimleri dişlerin daha beyaz görünmesini sağlamak için genel olarak, hidrojen peroksit ve karbonik peroksit gibi kimyasal maddeler kullanmaktadır. Bu kimyasal maddeler diş hekimi tarafından kontrollü bir şekilde uygulanmadığında, diş ve ağız sağlığı için son derece zararlı maddelerdir. Diş beyazlatıcı bu kimyasallar uygulanırken, diş etlerinin bu maddeler ile temas etmesi kesinlikle engellenmelidir. Diş hekimi kimyasal maddeleri; sadece diş minesinin üzerine uygulayarak, diş yüzeyindeki göz ile görülmeyen partiküllerin renk değiştirmesini sağlamaktadır.

Diş hekimi tarafından kimyasal maddeler ile uygulanan diş beyazlatma tedavisi, kişinin dişlerinin koyuluğuna göre 1-2 seans sürebilmektedir. Ancak genel olarak sarı tonlarında olan dişlere sahip hastalara uygulanan diş beyazlatıcı kimyasalların ardından 1 saat içerisinde, dişler beyaz tonlarında geçiş yapmaktadır. Diş beyazlatma işleminin yapılabilmesi için öncelikle hekimin diş üzerinde bulunan plak tabakasını ve lekeleri temizlemesi gerekmektedir. Bu nedenle diş beyazlatma işlemi hekim tarafından uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir.

Diş hekimleri tarafından uygulanan diğer bir diş beyazlatma yöntemi de, ev tipi diş beyazlatmadır. Ev tipi diş beyazlatma yönteminin muayene ortamından uygulanan tedaviden farkı, zaman ve uygulanma biçimidir. Bu tür diş beyazlatma uygulamasına hekim öncelikle kişinin diş ölçüsünü alır ve dişlerine uygun bir protez yapılmasını sağlar. Daha sonra hasta hekimin kendisine verdiği diş protezinin içerisinde evde kendi hazırladığı kimyasalları koyar ve protezi ağzına takarak diş beyazlatma işlemini yapar. Ancak kişinin evde hazırladığı kimyasallar maddelerin içeriği, hekimin tarafından uygulananlardan çok daha hafiftir. Hastanın dişlerine zarar vermemesi için yapısı hafifletilen hidrojen peroksit gibi kimyasal maddeler, hastanın dişlerine daha uzun süre temas eder. Kişi 5-6 gece boyunca hekimin verdiği protez ile uyuyarak, arzu ettiği beyaz dişlere sahip olabilmektedir.