İstanbul Caz Festivali

Caz müzik ağırlıklı bir festival olarak İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından her yıl yaz aylarından düzenlenen İstanbul Caz Festivali, kısa süre içerisinde geleneksel bir yapıya kavuşmuştur. Günümüzde uluslararası bir müzik festivali olması nedeniyle dünyanın birçok farklı bölgesinden binlerce insanın takip ettiği köklü bir festival haline dönüşmüş ve birçok sanatçının hayranlarıyla buluşma noktası haline gelmiştir. 2002 yılından beri ayrıca Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de verildiği İstanbul Caz Festivali 1994 yılında başlamış olsa da, organizasyonun başlangıcı 1984 olarak kabul edilir.

8 Temmuz 1984 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde Chick Corea ve Steve Kujala konserinin düzenlenmesiyle birlikte İstanbul Caz Festivali’nin başladığı kabul edilse de, resmi olarak organizasyon 1994 yılından beri düzenlenmektedir. İstanbul Festivali kapsamında insanlara caz müziğin farklı kültürlerinin sunulması fikrinin ortaya çıkmasının ardından düzenlenen Chick Corea ve Steve Kujala konserleri, caz müziğin festival kapsamına girmesi gerektiğinin düşünülmesine neden olmuş ve bu nedenle de günümüz İstanbul Caz Festivali’nin temellerinin 1984 yılında atıldığı söylenmiştir.

Bryan Adams, Sting ve Scorpions gibi dünya çapında milyonlarca dinleyicisi olan müzik adamlarının Türkiye’ye gelmesi ile orta çıkan kent müziği kavramı, İstanbul Caz Festivali’nin düzenlenmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Her geçen yıl İstanbul Festivali’nde caz müziğin önemi daha da artarak, en sonunda caz müzik festivalin önüne geçmeye başladı. Hal böyle olunca İstanbul Kültür Sanat Vakfı 1994 yılında apayrı bir etkinlik olarak Uluslararası İstanbul Caz Festivali adı altında caz müzik sevenlere özel bir festival düzenleme kararı aldı.

Caz müziğin yanı sıra rock, pop, blues, reggea ve new age gibi oldukça geniş bir müzik yelpazesine de sahip olan İstanbul Caz Festivali, birçok farklı müzik türünün bir arada harmanlandığı bir sentez festival haline dönüşmüştür. Müzik dinleyicileri ile sanatçıların arasındaki engellerin kaldırılmasını hedefleyen organizasyon, birçok etkinliğini açık havada müziğin keyfine sonuna kadar varılmasını sağlayan ortamlarda düzenlemektedir. Günümüzde birçok farklı mekanda düzenlenen konserler ve farklı organizasyonlarla uluslararası anlamda dünyanın en önemli organizasyonları arasına giren İstanbul Caz Festivali, 300’den fazla konserin düzenlendiği dev bir müzik ziyafetine dönüşmüştür.