Bulaşık makinesi sorunları

Bulaşık makinelerinden yaşanan başlıca sorunlar; kapağın tam kapanmaması ya da zor açılıp kapanması, elektrik kaçakları, yıkama suyunun tahliye edilmemesi, su kaçırması, tuşların basılı kalması ya da çalışmaması, yıkama yapmaması, bulaşıklarda leke bırakma şeklinde sıralanabilir. Bu tür sorunlarda yetkili servisi çağırmadan önce uygulayabileceğiniz bazı sorunların çözülmesine ya da arızanın doğru tespit edilmesine yardımcı olabilir. Ancak hatırlatmakta fayda var ki; mekanik içerikli tüm sorunlarda teknik servis çağırmanız gerekecektir.

Bulaşık makineniz eskiye oranda temiz yıkama yapmıyorsa, öncelikle kullandığınız deterjanı ve parlatıcıyı kontrol edin. Makinenizin parlatıcı bölümü varsa içini tamamen boşaltarak temizleyin ve daha sonra parlatıcı doldurarak tekrar yıkamayı deneyin. Şayet makineniz durulama suyunun tamamını ya da bir kısmını boşaltmıyorsa, servis çağırmanız gerekir. Çünkü çamaşır makinelerinin aksine, bulaşık makinelerinde su pompasının açılarak temizlenme imkanı yoktur ve büyük bir olasılıkla su pompasının değiştirilmesi gerekir.

Bulaşık makinenize dokunduğunuzda elektrik kaçağı nedeni ile çarpma yapıyorsa, öncelikle kullandığınız prizin toprak hatlı olup olmadığını kontrol edin. Şayet toprak hatlı bir priz kullandığınız halde elektrik kaçağı devam ediyorsa, makineyi fişten çekerek en kısa süre içerisinde teknik servis çağırmanız gerekir. Bulaşık makinenizin ön tuşları basılı kalıyorsa, bu durum büyük bir ihtimal ile mutfakta pişirilen yemeklerden çıkan yağ buharından kaynaklanır. Tuş takımının arasına yerleşen yağ tuşun basılı kalmasına neden olduğundan, yağ çökücü bir kimyasal ya da kolonya ile temizlenerek sorun aşılabilir. Ancak tuşlarınız hiç çalışmıyorsa, tuş takımını ünitesi bozulduğundan teknik servis çağırmanız gerekecektir.

Yaygın olarak yaşanan bulaşık makinesi sorunlarından birisi de, makinenin kapağının tam olarak kapanmamasıdır. Bu durum makinenin düz bir zemine oturmamasından kaynaklanır ve teknik servis çağırmadan makinenin konumunu değiştirerek ya da altını destekleyerek problemi çözebilirsiniz. Ayrıca ülkemizde çok sık karşılaşılan bir durum olan makinenin program düğmesi çalışma esnasında takılıyorsa ve makinenin çalışmaya devam etmesi için düğmeyi elle çevirmek gerekiyorsa, yine servis çağırmanız gerekir. Bu durum başlangıçta basit gibi görünse de, ilerleyen aşamalarda daha ciddi arızalara neden olabilir.