Ardıç yağının faydaları

Çoğu insanın son yıllarda doğal bitki çaylarına ilgi göstermesinin ardından son günlerde en çok ilgi gören doğal ürünlerin başında bitki yağları geliyor. Vücuda oral yolla alınarak şifalarından faydalanma imkanı bulunan bitki yağları, haricen uygulamalarla cilde ve saça fayda sağlamak için de tercih ediliyor. Doğal bitki yağlarının en çok ilgi görenleri arasında yer almayan ancak kullanan birçok insanın olumlu sonuçlar aldığını söylemesi ile her geçen daha fazla kişi tarafından kullanılmaya başlanan ardıç yağı, faydalarıyla destek amaçlı kullanım için tercih edilmektedir. Pankreas üzerinde olumlu etkileri bulunduğu için kan değerlerinin düşürülmesine yardım olan ardıç yağı, ayrıca cilt bakımı için de oldukça yararlıdır.

Cildin doğal ihtiyacı olan nemin muhafaza edilmesine yardımcı olan ardıç yağı, sabit yağlarla inceltilerek hariciden uygulanmaktadır. Masaj yaparak cilde sürüldüğünde cildin kendini yenilemesine yardımcı olan ardıç yağının selülit tedavisinde de kullanılması söz konusudur. Selülitlerin neden olduğu portakal kabuğu görünümünün giderilmesi için yapılan masaj uygulamalarında, alt kısımdaki yağ dokunun uyarılması ve kan dolaşımının hızlanarak yağların parçalanmasının daha kolay hale gelmesi için ardıç yağı kullanılabilir. İdrar yollarının temizlenmesine de yardımcı olan ardıç yağı bunun dışında böbrek ve mesanenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına da destek vermektedir.

İdrar sökücü özelliği sebebiyle tedavi sürecinde destek ürün olarak kullanılan ardıç yağının ter yoluyla vücuttaki suyun atımını kolaylaştırmaktadır. Masaj uygulamalarının etkisinin daha da artması için tercih edilen ardıç yağının ayrıca romatizma hastalığı sebebiyle kaynaklanan adale ve eklem ağrılarının azalmasına da yardımcı olduğu söylenmektedir. Cilt gözeneklerinin açılması ve cildin nefes alarak daha sağlıklı çalışması için yapılan cilt bakımlarında ardıç yağı kullanılabilir. Bunların haricinde zihin yorgunluğu için ardıç yağı kullanımının olumlu etkiler yarattığı da bazı insanlar tarafından söylenmektedir. Ancak söz konusu zihin yorgunluğu ve bu yorgunluğun giderilmesi göreceli olduğu da aşikardır.

Ardıç yağının faydaları çok çeşitli olsa da, tüm diğer doğal bitki yağlarında olduğu gibi uygulamaların birer tedavi olmadığı akıldan çıkarılmamalıdır. Ayrıca bazı durumlarda vücutta bir takım rahatsızlıklar olması durumunda ardıç yağı kullanımının da komplikasyonlara neden olması söz konusu olabilir. Ardıç yağı ile sorunlara çözüm aramaktansa “doktor tarafından uygulanan tedavilere destek sağlamak” için kullanılması daha doğru olacaktır. Bu nedenle öncelik uzman bir doktora başvurulması ve doktor tarafından uygulanan tedavide destek ürün olarak kullanılmasıyla ilgili yine “doktora” danışılmalıdır. Ardıç yağı da dahil olmak üzere tüm doğal bitki yağlarının doktor tavsiyesi üzerine kullanılması en sağlıklı tercih olacaktır.