Bremen Mızıkacıları hikayesi

Grimm Kardeşler olarak bilinen ünlü Alman masal yazarları Wilhelm Grimm ve Jacob Grimm’in eseri olan Bremen Mızıkacıları, günümüzde dünyanın dört bir yerinde okunan ve anlatılan oldukça ünlü bir hikayedir. Grimm Kardeşler 19. yüzyılın başlarından itibaren beraber Almanya’yı köy köy dolaşmış ve halk tarafından anlatılan pek çok çeşitli öyküyü dinlemiştir. Yüzyıllardır anlatılan Alman hikayelerini ve şiirlerini dinleyen Grimm Kardeşler, sonraki süreç içinde aralarında Bremen Mızıkacıları’nın da yer aldığı birçok farklı hikayeyi yazıya aktarmıştır. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Uyuyan Güzel, Çizmeli Kedi, Kırmızı Başlıklı Kız, Hansel ve Gratel, Rapunzel, Külkedisi, Kurbağa Prens Grimm Kardeşlerin yazdığı ve dünya çapında büyük ilgi gören masallar arasındadır.

Dönem edebiyatının en ünlü örneklerinden biri olan “Fabl” üslubu ile yazılan Bremen Mızıkacıları, sahiplerinin kötü davranışları sebebiyle evlerinden kaçan dört hayvanın hikayesini anlatmaktadır. Eşek, kedi, horoz ve köpekten oluşan bu dörtlü, Almanya’nın bir kenti olan Bremen’e giderek burada müzik yapmak istemektedir. Bremen Mızıkacıları hikayesinin başkahramanı olan bu dört hayvan, Bremen’e gitmek üzere bir yolculuğa çıkar ve bu yolculuk süresince de yaşadıkları olaylarla sıkı bir dostluk kurar. Eşek, köpek, kedi ve horozdan oluşan bu arkadaş grubunun Bremen’e olan yolculuğu boyunca dikkat çeken en önemli ve belki de en komik olay ise, bir evin önünde hırsızları korkutmalarıdır.

Bremen Mızıkacıları, müzik yapmak için Bremen’e doğru çıktıkları yolculuklarında dinlenme amaçlı hırsızların girdiği bir evin önünde durur. Bremen Mızıkacıları’nın dünya çapında resimlere ve heykellere konu olan ünlü üst üste duruşları da, hikayenin bu kısmından gelmektedir. Bremen Mızıkacıları içerisinde hırsızların evin önüne geldiklerin de o bilinen üst üste duruşlarını sergilemektedir. En altta eşeğin yer aldığı bu duruşta sırasıyla eşeğin üzerine köpek, kedi ve horoz durmaktadır. Üst üste duruşları sebebiyle oldukça tuhaf bir gölge oluşması ve bu gölgenin de eve vurarak kocaman bir canavar silueti oluşturması, hırsızların korkmasına neden olur. Tüm bunlar olurken bir de Bremen Mızıkacıları çığlıklar atarak hırsızların adeta ödünün kopmasına neden olduğundan, hırsızlar evi soymadan korku ile kaçarlar.

Bremen Mızıkacıları hırsızları bu komik yöntemle korkutup kaçırdıktan sonra evin boş olduğunu fark eder ve dördü birlikte bu eve yerleşir. Grimm Kardeşlerin dünya çapında ün kazanan ve en çok bilinen eserlerinden biri olan Bremen Mızıkacıları, dünya çapında milyonlarca çocuğa okunan bir masal olmuştur. Ayrıca Almanya’nın Bremen kentinde 1953 yılında yapılan Bremen Mızıkacıları heykeli, günümüzde dünyanın dört bir yanından gelen turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Rahnansaika