Botoks

Son yılların popüler estetik uygulamalarından olan botoks, estetik güzellik alanında cerrahi müdahaleye gerek kalmadan özellikle yüz bölgesinde olumlu sonuçlar alınmasını sağladığı için yaygın olarak tercih edilmektedir. Botoks yönteminde deri altına şırınga ile enjekte edilen sıvı, aslında bir bakterinin ürettiği toksin maddedir. Yaşlanma etkilerine bağlı olarak gelişen kırışıklıkların, çökmelerin ve yerçekimi etkisiyle oluşan sarkmaların giderilmesinde kullanılan botoks uygulaması, 5-10 dakikalık kısa bir seans ile yapılmaktadır. Yüz anatomisi, kas hareketlerinin yönü ve daha birçok konuda derin bir bilgi sahibi olunmasını gerektiren bir tıbbi uygulama olan botoks, muhakkak bu konunun uzmanı bir hekim tarafından yapılmalıdır.

İlerleyen yaşlarla birlikte ciltte görülen yaşlanma belirtilerinin etkisinin azaltılmasını sağlayan botoks uygulamaları, cerrahi müdahale geçirme taraftarı olmayan insanların öncelikli tercihi haline gelmiştir. Ayrıca botoks uygulamalarıyla sağlanan bir diğer fayda da, kişinin ilerleyen yaşlarla görülen yaşlanma etkilerinin beklemesine gerek kalmamasıdır. Botoks uygulamalarıyla şakak bölgesinde, dudak çevresinde ve mimik hareketleri nedeniyle oluşan alın çizgilerinin erken aşamada düzeltilmesini sağlayarak, derinleşen ve uzun yıllar içerisinde belirginleşen kırışıklık ve çizgilerin erken aşamada önlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Ülkemizde de tıpkı tüm dünyada olduğu gibi son on yıl içerisinde yaygın tercih edilmesi nedeniyle açılan yeni merkezler, bu uygulamanın fiyatının da makul seviyelere gelmesini sağlamıştır. Kazayağı kırışıklıkları olarak bilinen şakak bölgesindeki yaşlanma belirtilerinin giderilmesi için uygulanan botoks, alın bölgesindeki yatay ve kaş arasındaki dikey çizgilerde de kullanılmaktadır. Oldukça geniş bir kullanım alanı olmasına rağmen “mutlaka” uzman bir hekim tarafından yapılması gereken botoks uygulamaları, yanlış ellerde son derece olumsuz ifade sorunları yaşanmasına neden olabilir. Bazı ünlülerin magazin konusu olmasına neden olan “şaşkın ifade”, konuşurken kullanılan mimiklerin kaybı, bakışlardaki anlamın ve derinliğin yitirilmesi, ağız ve dudak yapısında deformasyon, kaş bölgesinde şişkinlikler ve son yıllarda bazı Hollywood ünlülerinin alay konusu olmasına neden olan “şeytani ifade” gibi sorunlar yaşanmaması için botoks uygulamalarının konunun uzmanı hekimlere yaptırılması büyük önem taşır.