Bezelye çorbası tarifi

İlkbaharın sonlarına doğru pazar meydanlarına çıkan ve çoğu ailenin kilolarca alarak derin dondurucuda sakladığı bezelye, ülkemiz genelinde severek tüketilen sebzelerden biridir. Kış aylarında içerisinde katkı maddesi olup olmadığından şüphe duyulan hazır ürünleri kullanmaktansa, bezelyeyi zamanında almak ve ayıkladıktan sonra derin dondurucuda saklanmak hem daha sağlıklı hem de çok daha ekonomik bir tercihtir. Bezelye çorbası her mevsim beğeni ile içilebilecek ve besin değeri oldukça yüksek bir yemektir. Bezelye çorbası, farklı lezzeti ile sebzeyle arası iyi olmayan çocukların da sebze ihtiyacının karşılanmasını sağlayacaktır.

Malzemeler;

  • 2 adet orta boy soğan
  • 2 adet havuç
  • 1 su bardağı bezelye
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 litre içme suyu
  • 2 yumurta sarısı
  • 2 yemek kaşığı krema
  • 1/2 su bardağı yağsız inek süt

Hazırlanışı;

Havuç ve soğanları yemeklik doğradıktan sonra derince bir tencerenin içine erittiğiniz tereyağına atın. Yemeklik doğranan soğan ve havuçlar renk değiştirene kadar karıştırarak kavurun. Kavrulan malzemenin üzerine 2 litre kaynar suyu ekleyin. Havuç ile soğanlar 7-8 dakika kadar haşlandıktan sonra bezelyeleri de kaynar suya ilave edin. Bezelyeleri de ekledikten sonra ocağın altını kısın ve kaynama esnasında taşma yaşanmaması için tencerenin kapağını aralayın.

Bezelyeler yumuşayınca tencerenin altını kapatın ve blendır yardımı ile tüm malzemeyi pürüzsüz hale gelinceye kadar ezin. Çukur bir kabın içine yumurta sarılarını, sütü ve kremayı ekleyin ve mikser kullanarak tüm malzeme homojen biçimde karışıncaya dek çırpın. Altını kısık ayarda açtığınız ocağın üzerine yerleştirdiğiniz çorbanızın içine terbiyesini yavaş yavaş akıtmaya başlayın. Çorbayı sürekli karıştırarak çok yavaş bir şekilde terbiyeyi ekledikten sonra çorbanızı birkaç dakika daha kaynatın ve daha sonra ocağın altını kısın.

Bezelye çorbanızı servis ederken dilerseniz üzerine tereyağı ve pul biber gezdirebilirsiniz. Ayrıca ince kıyılmış maydanoz serperek de çorbanızın hem daha şık görünmesini hem de taze baharatlar ile daha zengin bir lezzete sahip olmasını sağlayabilirsiniz.