Kefken Adası

Kocaeli sınırları içinde kalan Cebeci sahil kesiminden görülebilen Kefken Adası, Cebeci’den yaklaşık olarak 10 dakikalık bir deniz yolculuğu ile ulaşılabilen bir Karadeniz adasıdır. Kefken Adası bilinen insanlık tarihi boyunca gerek stratejik gerekse de coğrafi konumu nedeniyle önemli bir bölge olmuştur. Cenevizliler tarafından adanın üzerine inşa edilen kaleden kalan surlar, günümüzde ada ziyaretçilerinin ilgisini çeken önemli bir tarihi eser kimliğine sahiptir. Yine Cenevizliler tarafından açılan ve sayısı 40’ı bulan su kuyuları da tarihin derinliklerinden günümüze ulaşmayı başarmıştır. Cenevizlilerin Karadeniz’de yer alan bir adaya bu kadar çok su kuyusu açmasının nedeni ise, yağmur sularını biriktirmektedir.

Kefken Adası’nın tarihi dokusunda daha çok Cenevizlilerin imzası bulunmaktadır. Sarnıç olarak kullanıldığı tahmin edilen su kuyuları arkeologlar tarafından incelenmiş olsa da, yine de ada üzerine neden bu kadar çok su kuyusu açıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Kefken Adası ayrıca kendine has bir bitki türüne de sahiptir. Uzun zaman önce rakı yapımında kullanılan anasonun da adada yetiştirildiği bilinmektedir. Rakının temel maddesi olan anason yetiştiriciliği nedeniyle önemli bir merkez haline gelen adada ayrıca kavuna benzeyen ancak tamamen adaya has bir bitki türü de yetişmektedir.

Kefken Adası Cenevizliler zamanında olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde de önemli bir role sahip olmuştur. Kurtuluş Savaşı yıllarında adı İpsiz Recep Emice ile anılan Kefken Adası, stratejik konumu nedeniyle karargah olarak da kullanılmıştır. Kefken Adası’ında kurulan balıkçılık kooperatifi birçok tekneye ev sahipliği yapmış ve Karadeniz balıkçılığının gelişmesine önemli katkıda bulunmuştur. Sualtı avcılığı açısından da son derece elverişli bir sualtı florasına sahip olan Kefken Adası çevresinde dalmak ayrıca bir keyiftir.

Kefken Adası doğal yapısı nedeniyle sualtı zenginliği açısından Karadeniz’in sayılı bölgelerinden biri olsa da, son dönemde kurulan Somon Balığı çiftlikleri nedeniyle bölgeye olan ilginin azalmasına neden olmuştur. Ada üzerinde 1879 yılında inşa edilen ve adanın görsel güzelliğine ayrı bir keyif katan deniz feneri hala ayaktadır. Hava şartlarına göre 15-16 deniz mili öteden görülebilen deniz feneri ışığı, Karadeniz’in doğu sahillerinde yol alan gemilere yol göstermektedir. Kefken Adası ayrıca Karadeniz’de imara açık olan iki adadan biri olma özelliğine de sahiptir.