Bebeklerde göz sorunları

Şüphesiz yeni doğan bir bebeğin size rahatsızlığının ne olduğunu söyleme imkanı yoktur. Bu nedenle düzenli olarak kontrollerini yapmanız oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre; 6 yaşından küçük çocukların çoğu, göz şikayetlerini ebeveynleriyle paylaşmıyor. Yılda en az iki kere çocuğunuzu uzman bir göz doktoruna götürerek, düzenli bir şekilde gözlerini muayene ettirmelisiniz.

Erken yaşlarda fark edilecek göz problemlerinin tedavisi de daha kolay olacaktır. Yeni doğan bir bebeğe doğum doktoru  tarafından ilk yapılan kontrollerden birisi de, gözün kontrol edilmesidir. 1 yaşını doldurmamış bebeklerin göz kayması taramasının rutin bir biçimde yapılması gerekir. Bu bağlamda doktorların yeni çocuk sahibi olmuş ebeveynlere, çocuklarını düzenli olarak göz muayenesine getirmelerinin önemini anlatmaları gerekir.

İnsanlardaki göz gelişiminin tamamlanması yaklaşık olarak 9-10 yaşına kadar sürer. İnsan gözü gelişimindeki en önemli dönem; başta anne karnında geçen ilk 3 ay ve sonrasında bebeğin doğumunu takip eden ilk bir yıldır. Bebeğin göz odası ve göz sinirlerinin gelişimi, bu 12 aylık dönemde son derece hızlı bir biçimde şekillenir. Takip eden birkaç yıl içinde bebeğin göz sinirlerinin gelişimi yavaşlayarak devam eder ve 4-5 yaş itibariyle yaşamını devam ettirebilecek görme kabiliyetini tamamen kazanmış hale gelir. Göz tansiyonu, tembel göz ve göz kayması gibi rahatsızlıkların 5-6 yaşından sonra tedavi edilememesi de, göz gelişiminin sona ermesinden kaynaklanmaktadır.

Yeni doğan bebekler gözlerini tam olarak odaklayamazlar. Ancak bu durum 3 ay içerisinde normale dönmüyorsa bir doktordan yardım istemeniz gerekir. İlerleyen aşamalarda görme kaybına neden olabilen bir hastalık olan göz  tembelliğinin giderilmesi için, tedaviye 4-5 yaşından önce başlanılmalıdır. Küçük yaşlarda düzenli göz kontrolleriyle fark edilebilinen görme tembelliğinin tedavisi maalesef 6 yaşından sonra çok güçtür. 6 yaşından sonra başlanılan tedavilerin  sonuç verme ihtimali oldukça düşük olduğu için erken dönemde hastalığa tanı konarak, tedaviye başlanılması gerekmektedir.
Bebeğinizi, doğum esnasında yapılan göz kontrolünden sonra her 6 ayda bir muayene
ettirmelisiniz. 4 yaşına kadar her altı ayda bir yapılan göz taraması sayesinde birçok hastalığın
ilerleyerek tedavi edilemeyen bir noktaya gelmesini engelleyebilirsiniz.