Gripten korunma yolları

Kış aylarında çoğu insanın yakalandığı grip hastalığı, önemsenmeyerek ihmal edilecek kadar basit bir hastalık değildir. Grip hastalığı genellikle, “influenza” denen bir virüs tarafından bulaşmaktadır. Bunun haricinde diğer birçok farklı virüs tarafından da tetiklenebilecek bir hastalık olan grip, nezle ve soğuk algınlığı ile karıştırılmamalıdır. Yüzlerce yıldır insanların her müdahalesine rağmen gelişerek tüm ilaçlara ve grip aşılarına bağışıklık geliştiren influenza virüsü, yakın gelecekte insanlık için büyük bir tehdit olacaya adaydır.

Nezle ile kıyaslanınca grip, çok daha tehlikeli bir hastalıktır. Özellikle başka bir hastalık yüzünden bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda çok daha etkili bir etki yaratmaktadır. Bu tür insanların bağışıklık sistemlerinin grip virüsü ile  savaşacak kadar iyi çalışmadığından, daha çok etkilenirler. Kanser tedavisi gören ya da şeker hastası olan insanlarında  grip virüsüne karşı temkinli olmalarında fayda vardır.Dikkat edilmemesi durumda, ölümcül sonuçlara yol açabilecek grip
hastalığının erken tanısında çok büyük mühim vardır.

Toplumun genelini etkilediği için bilim adamları tarafından ciddi bir hastalık olarak görülür. Çok hızlı bir biçimde bulaşarak birçok insanı etkileyebileceğinden, genel toplum sağlığını etkileyen bir hastalıktır. Ülke sınırlarını aşarak geniş kitlelere etki edebilme ihtimali olduğu geçmiş yıllarda yaşanan vakalarla kanıtlanmıştır. Sağlıklı insanların özellikle kış mevsiminde kendilerini influenza virüsünden koruyabilmeleri için kapalı alanlarda uzun süre kalmamaları gerekmektedir.

Eğer işiniz gereği birçok insanın bulunduğu kapalı alanlarda bulunmanız gerekiyorsa da, düzenli aralıklarla bulunduğunuz  ortamı havalandırmanızda fayda vardır. Hava yolu ile bulaşan bir hastalık olduğundan, hapşırık ya da  nezle gibi şikayetleriniz oluşmaya başladığı anda en yakın hastaneye başvurmanız son derece önemlidir. Böylece  hastalığınız erken aşamada fark edilerek, daha kolay bir biçimde tedavi edilebilinir.

Toplu taşıma araçları kullanıyorsanız,  maske takarak da grip virüsünden korunmak için doğru bir önlem olacaktır. Toplumumuzda maske takmak son dönemlere kadar bilinmeyen bir korunma yöntemi olmasına rağmen, her geçen gün  sağlığını görünümünden daha önde tutan insanlar tarafından tercih edilmeye başlanmış bir yöntemdir.