Ayakkabı kokusu nasıl giderilir?

Bakteriler, nemli ve karanlık alanlarda gelişme gösterdiklerinden, ayakkabı içerisinde kokuya neden olur. Bu kokuyu önlemek için ayak temizliğine ve ayakkabı içini havalandırmaya önem vermek gerekir.

Öncelikli olarak ayaklarınızı, ayak parmaklarınızın arasını iyice ovalayarak anti bakteriyel sabun ile iyice yıkayın. Yıkamanın ardından ayaklarınızı iyice kurulayın.

Eğer ayaklarınız aşırı terliyorsa, terleme önleyici (antiperspirant) kullanarak ayaklarınızdaki nemi kontrol altına alın. Piyasada koltuk altı ter önleyiciler fazlaca bulunmakla birlikte, ayak için üretilmiş olan ter önleyicileri tercih edin. Ayrıca ayağınıza, bakteri gelişimini durdurmak için anti bakteriyel jel ve ayak mantarını önlemek için mantar önleyici (antifungal) toz kullanabilirsiniz.

Pamuk gibi emici maddeden yapılmış olan çorapları tercih etmeli, teri iyi çekmeyen naylon çoraptan kaçınmalısınız. Ayaklarınız çok terliyorsa günde bir veya iki kez çoraplarınızı değiştirmelisiniz.

Nefes alan ayakkabılar giyin. Örneğin fileden yada çadır bezinden (canvas) yapılmış ayakkabıları yada sandaletleri tercih edin. Ayakkabı içerisine hava girişini sağlamak bakteri gelişimini azaltmaktadır.

Ayakkabıları dinlenmeden iki gün üst üste giymekten kaçının. İki kullanım arasında 24 saat hava almasına izin vermelisiniz.

Ayakkabınız ıslandığında yada ayağınız aşırı terlediğinde, ayakkabınızın tabanını çıkarın ve 24 saat boyunca havalandırın.