Ayakkabı kokusu nasıl giderilir?

Bakteriler, nemli ve karanlık alanlarda gelişme gösterdiklerinden, ayakkabı içerisinde kokuya neden olur. Bu kokuyu önlemek için ayak temizliğine ve ayakkabı içini havalandırmaya önem vermek gerekir.

Öncelikli olarak ayaklarınızı, ayak parmaklarınızın arasını iyice ovalayarak anti bakteriyel sabun ile iyice yıkayın. Yıkamanın ardından ayaklarınızı iyice kurulayın.

Eğer ayaklarınız aşırı terliyorsa, terleme önleyici (antiperspirant) kullanarak ayaklarınızdaki nemi kontrol altına alın. Piyasada koltuk altı ter önleyiciler fazlaca bulunmakla birlikte, ayak için üretilmiş olan ter önleyicileri tercih edin. Ayrıca ayağınıza, bakteri gelişimini durdurmak için anti bakteriyel jel ve ayak mantarını önlemek için mantar önleyici (antifungal) toz kullanabilirsiniz.

Pamuk gibi emici maddeden yapılmış olan çorapları tercih etmeli, teri iyi çekmeyen naylon çoraptan kaçınmalısınız. Ayaklarınız çok terliyorsa günde bir veya iki kez çoraplarınızı değiştirmelisiniz.

Nefes alan ayakkabılar giyin. Örneğin fileden yada çadır bezinden (canvas) yapılmış ayakkabıları yada sandaletleri tercih edin. Ayakkabı içerisine hava girişini sağlamak bakteri gelişimini azaltmaktadır.

Ayakkabıları dinlenmeden iki gün üst üste giymekten kaçının. İki kullanım arasında 24 saat hava almasına izin vermelisiniz.

Ayakkabınız ıslandığında yada ayağınız aşırı terlediğinde, ayakkabınızın tabanını çıkarın ve 24 saat boyunca havalandırın.

“Ayakkabı kokusu nasıl giderilir?” için 8 yorum

  1. valla arkadailar çaresi yok 😀 ayakkabı desen yen çorap, ayak desen temiz ama yinede kokyr anlamadım gitti 😀

  2. Bu bilgiler ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabı değil. Ayakkabının kokmaması için ne yapmalı sorusunun cevabı.:(

  3. bunlara hiç gerek yok.benim ayaklarım ayakkabı içinde dahi kokuyordu araştırdım yabancı bi sitede kesin çözümünü buldum.marketlerde satılan karbonat ( pakette sodyum bikarbonat yazar aynı şey) alın temiz ve yeni ayakkabının içine bir tutam atın bakın bakalım bi daha kokacak mı ne ayağınız ne ayakkabınız.ben kurtuldum sizde kurtulun bu durumdan.bu kesin çözümdür haberiniz olsun:)temmuzda dahi kokmayacağını garanti ederim.sorularınız olursa sorabilirsiniz.

  4. abi bu ayak kokusu yuzunden cekmedigimiz kalmadi karbonat la cozulse keske hergun bi paket yemeye de raziyim bunu da denerim olmadi hastaneye gidecem utancimdan ayakkabilarimi bile cikartamiyorum cok kotu bisey allah yardim etsin

  5. her gün havalandırsam bile kokuyor ders esnasında kokması beni çok utandırıyor.lütfen başka bir yöntem bulun çok ihtiyacım var.

  6. Arkadaşlar ayakkabı kokusunun çaresi karbonattır. ayakkabımızın içine bir miktar karbonat döküp 1 gece bekletin ertesi günü kokunun gittiğini farkedeceksiniz.

  7. arkadaşlar ayakkabı kokusu karbonatla geçiyo diyo internetten araştırdımm. kendi ayakkabıma uyguladım inşalah kookusu gider 🙂

  8. bence de karbonat çözümü mantıklı duruyo, denemeye değer 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir