Anne sütü nasıl artar?

Çoğu anne, bebeklerine verdikleri sütün yeterli olmadığı fikrine kapılır. Kaygılanmalarının temel sebebi; anne içgüdüleriyle bebeklerini yeteri kadar beslemek istemelerinden kaynaklanır. Bir sorun olduğundan emin olarak bilinçli bir tutumla konuya yaklaşmak, gereksiz psikolojik bunalımların önüne geçilmesini sağlayacaktır. Uzman bir hekime başvurmak; sütünüzün yeterli olup olmadığını öğrenmek için yapabileceğiniz ilk ve en doğru tercihtir. Anne sütünün yeterli olup olmadığını anlamak için doktorunuz; ilk olarak bebeğinizin aylık kilo alma miktarına ve daha sonrasında günlük idrar yapma sıklığına bakacaktır.

Anne sütünün her gün düzenli biçimde alınan doğru besinler sayesinde muazzam derecede artması mümkündür. Ancak doğumdan gelen bazı genetik faktörler nedeni ile bazı annelerin vücutları, yeteri kadar süt üretememeye daha yatkındır. Bunun haricinde emziren annelerin sütlerinin yetersiz kalmasının nedenleri oldukça fazladır. Emzirmeye geç başlanması, yorgunluk, emzirme sıklığı, güvensizlik, emzirme süresinin kısalığı, psikolojik nedenler gibi birçok etken anne sütünün yetersiz kalmasını sağlamaktadır. Anne sütünün azalmasına sebep olan bir diğer konu ise mevsim sebze ve meyvelerini tüketmemektir. Süt oluşumunun azalmasına neden olan hormonlu veya genetiği değiştirilmiş yiyeceklerden uzak durulması son derece mühimdir. Anne sütünü arttıran başlıca besinler; dereotu, sumak, çilek, kuru incir gibi besinlerdir. Bu besinlerin düzenli bir şekilde yenmesi, anne sütü üretimini arttırmaktadır. Süt üretimini arttıran bu besinlerin tamamının doğal olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Beyaz üzüm yemek süt üretimini olumlu yönde etkiler. Sabah ve akşam birer salkım yenmesi halinde bir hafta içinde üretilen süt miktarını önemli ölçüde arttırdığını gözlemleyebilirsiniz. Yenilmesi gereken bir diğer madde de dereotudur. Yemeklerden 15 dakika önce iyice yıkanmış bir tutam dereotu yemek de süt üretimini önemli derecede arttıracaktır.

Kuru incirinde süt üretimi arttırmak konusunda önemli etkileri vardır. Yarım litre kaynayan suyun içine 8-10 adet kuru incir atın ve kapağını kapatarak 10 dakika kaynatın. Süzdüğünüz incir suyunu sabah akşam aç karnına için. Hazırladığınız incir suyunu o akşam bitirip ertesi gün taze olarak tekrar hazırlamaya dikkat edin. Uzun süre bekleyen kaynamış incir suyunun içerisindeki kimyasallar özelliklerini kaybeder.