Arı poleninin faydaları

Arı poleni içeriği ile adeta mucizevi özellikleri olan, karmaşık yapılı bir besindir. Neredeyse tüm vücudumuz için faydalı olan arı poleni; özellikle insan vücudunun en önemli organı olan beynin, çalışma fonksiyonlarını düzenleyici etkisi çok büyüktür. Ayrıca arı poleninin sinirsel bozukluklardan kaynaklanan hastalıkları da hem önleyici hem de tedavi edici etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Arı poleni; sinir, stres, ilerleyen yaşa bağlı olan unutkanlık ve konsantrasyon bozuklukları için de oldukça faydalı bir besindir. Yapılan son araştırmalar arı poleninin; çocukların zeka gelişimini desteklediği için, büyüme aşamasındaki tüm çocukların tüketmesi gereken besinlerin başında gelmektedir. Büyüme çağındaki çocukların her sabah kahvaltıdan önce bir çay kaşığı arı poleni tüketmesi, sağlıklı bir gelişim süreci geçirmeleri için muazzam derecede faydalıdır. Güzelliklerine özen gösteren kadınların da tercih etmesi gereken bir besin olan arı poleni, cildin daha genç, sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. Kırışıklık giderici etkisinin olmasının dışında, tüm insanların ortak sorunu olan yaşlandırmayı da geciktiren bir etkisi vardır.

Ayrıca güzellik salonlarında uygulanan ve yararı tartışılan maskelere tonlarca para harcamak yerine, düzenli olarak arı poleni tüketerek çok daha genç bir cilde sahip olmak için çok daha az para harcamanız gerekmektedir. Arı poleninin vücuda sağladığı faydalardan bir diğeri de, saçlar üzerindeki olumlu etkisidir. Saç derisindeki kök hücreleri uyararak, saçlarınızın daha parlak bir yapıda uzamasını sağlar. Buna ilave olarak; tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa arı poleni kullanarak bu sorununuzu da kolayca çözebilirsiniz. Tam anlamıyla bir kalsiyum deposu olan arı poleninin, kemiklerin oluşmasında ve kırılan kemiklerin sağlıklı ve hızlı bir biçimde iyileşmesinde de oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Karaciğer kaynaklı hastalıklarının önlenmesinde ve iyileşmesinde de arı poleni oldukça büyük bir öneme sahiptir. Karaciğerin yağlanmasını engelleyerek, vücudun hormon dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Bilim adamları tarafından yapılan son araştırmalar arı poleninin; menopoz dönemindeki kadınların stres ve sıkıntılarını azaltmakta da etkili olduğunu göstermiştir. Artık  ülkemizde de kolayca bulunabilen arı poleni haplarıyla, menopoza bağlı sıkıntı sorunlarını kolaylıkla aşabilirsiniz. Cinsel aktivite bozukluklarında düzenli arı poleni kullanımı da oldukça yaygın bir yöntemdir. Hazımsızlık çekenlerin de imdadına yetişen arı poleninin, hazmı kolaylaştırarak sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı etkileri vardır. Arı poleni üzerinde yapılan araştırmalar hala çok kapsamlı bir şekilde devam etmektedir ve her geçen gün bu mucize besinin yeni faydaları bulunmaya devam etmektedir.