Andropoz belirtileri ve tedavisi

Söz konusu kadın sağlığı olduğunda son yıllarda yapılan araştırmalarla birlikte çok sık duyulan bir tabir olan menopozun erkeklerde görülen farklı bir hali olan andropoz, kronolojik bir biçimde ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar andropoz menopozun erkeklerde görülen hali olarak adlandırılsa da, aslında kadın ile erkek vücudunu arasında büyük bir fark bulunduğundan andropoz sürecinin gelişimi oldukça farklıdır. Erkeğin üreme faaliyetlerinde azalma olarak tanımlanan andropoz, merkezi sinir sistemi ve dolaşım gibi oldukça farklı ve karmaşık sistemlerin etkilenmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Kalp damarlarının ilerleyen yaş ile yaşlanması ve bu merkezi sinir sistemindeki yavaşlamanın bu durumu tetiklemesi ile etkilenen üreme sistemi, andropozun erkek tarafından fark edilir bir seviyeye ulaşmasına neden olur.

Modern biyoloji bilimi teknolojik gelişmeler sayesinde birçok erkeğin korkulu rüyası haline gelen andropozun gelişim süreci hakkında daha kapsamlı bilgi edinmiştir. Genel olarak altmış yaşını geçen erkeklerde andropoz belirtileri görülmesi tıbbi olarak normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Andropoz belirtilerinin erkeğin cinsel hayatını etkileyecek biçimde görülmesinin ardında yatan neden, erkeklik hormonu olarak da bilinen testosteron hormonunun azalması ve metabolizmanın da buna bağlı olarak değişmesidir. Kandaki testosteron hormonu seviyesinin azalması ile aslında uzun yıllar önce başlayan andropoz süreci, belirli bir yaşın aşılması ile kişiyi rahatsız edecek bir boyuta taşınır.

Andropozu bir hastalık olarak görmektense bunun doğal bir süreç olduğunu kabul etmek, her şeyden önce erkeğin psikolojik anlamda sorun yaşamaması açısından önemlidir. Menopozun erkeklerde görülen hali olarak bilinen andropozun aslında çok daha uzun bir süreyi kapsadığı anlaşılmıştır. Zira kadınlarda görülen menopoz süreci üreme etkinliğinin ani bir şekilde sona ermesine neden olurken, erkeklerde bu durum çok daha uzun bir süreci kapsar. Andropoz uzun yıllar boyunca etki eden ve erkeğin üreme faaliyetlerini yavaş yavaş azaltan bir süreçtir. Kadınlarda görülen menopozun tamamen aksine andropozun uzun yıllar boyunca sürekli olarak yavaş bir biçimde gelişimi, erkeğin bu durum uzun zaman boyunca fark edememesine de neden olabilir.

Belirli bir yaşın üzerindeki erkeklerin cinsel etkinliğinde azalma görülmesi oldukça normaldir ancak andropoz olarak adlandırılan bu süreç aslında uzun yıllar önce başlamış ve erkeğin cinsel etkinliğini yavaş yavaş azaltmıştır. Tedavi olunması gereken bir hastalık olarak görülmemesi gereken andropoz süreci, sağlıklı bir yaşam ile aşılması çok daha kolay bir dönem haline dönüşecektir.

Rahnansaika