Ambulans ücretleri

Ülkemizde sağlık alanında birçok hizmet için ücret ödemekten şikayetçi olan insanlar, söz konusu olan ücret en acil sağlık hizmeti olan ambulanslara geldiğinde daha da büyük bir tepki gösterir. Ambulansların acil durumlarda kişinin en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmasını sağlamak gibi kritik bir görevi olduğundan, ihtiyacın acil olmasının bir fırsata dönüştürüldüğünü düşünen insanlar bu duruma büyük tepki gösterir. Ancak tüm bu ücretlerle ilgili tepkilerin temel nedeni, ülkemizde iki tip ambulans hizmetinin sunulduğunun bilinmemesidir.

İnsanların tüm ambulansları genel bir kategori altında sadece “ambulans” olarak değerlendirmesine rağmen, özel hastanelerin ambulansları ya da sadece ambulans hizmeti veren özel şirketler hesaba katmaz. İl Sağlık Müdürlüğü‘ne bağlı olarak çalışan ambulans hizmetleri için her hangi bir ücret ödenmesine gerek yokken, özel şirketlerin sağladığı tüm ambulans hizmetleri için ücret ödenmesi gerekir. Ticari amaçlarla oluşturulan ambulans hizmetleri özel sektöre ait bir alan olduğundan, bu şirketlerin verdiği hizmetlerden yararlanılması durumunda ücret ödenmesi gerekir.

Ülkemizde 112 Hızır Acil Servis hizmeti olarak adlandırılan ambulans hizmetlerinin tamamı, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen bir hizmettir ve kişinin bu hizmet için herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. 112 Hızır Acil Servisin aranması ile çağırılan ambulans, olay yerine vardıktan sonra ambulans doktoru tarafından hastanın muayenesi hızlı bir şekilde yapılır. Şayet ambulans doktoru elindeki imkanlar ile hastanın sorununa çözüm sağlayabiliyorsa tedaviyi uygular ve hastanın bu hizmet için herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur.

Özel sektördeki ticari ambulansların tamamının uymak zorunda olduğu bir ambulans yönetmeliği vardır. Bu bağlamda acil durumlarda yakın çevrede başka bir ambulans olmaması durumunda hastaya müdahale etmeleri gerekir ve bu hizmet için herhangi bir ücret de talep edemezler. Örneğin; meydana gelen bir trafik kazasında en yakında ticari bir ambulans varsa ve eğer Hızır Acil Servis ambulansının beklenmesi durumunda hayati bir risk oluşuyorsa, ticari ambulanslar herhangi bir ücret talep etmeden olaya müdahale etmek zorundadır.