İkametgah değiştirme

Ülkemizde adrese dayalı nüfus kayıt sistemine geçilmesi ile ikametgah işlemlerinin doğru şekilde yapılması ve ikametgah beyanlarının aksatılmadan yapılması daha da önem kazanmıştır. Birçok insan yaşadığı şehirden taşınmasına rağmen ikametgah belgesine ihtiyacı olmadıkça nüfus müdürlüklerine gitmez ve bu işlemi erteler. Şehir değişikliği nedeniyle ikametinizi değiştirmek için öncelikle taşındığınız evin sahibi ile bir kira kontratı yapmanız gerekir. Ev kiralanması durumunda ev sahibinin ya da kişinin isteğine bağlı olarak kontrat yapılmaması, ikametgah değişiklikleri önünde bulunan en büyük engel olduğu gibi kanuni olarak da bir suçtur.

Adres değişikliği nedeni ile ikamegahınızı değiştirmek için; ev kiralamanız durumunda evin kiracısı olduğunuzu gösteren bir kira kontratı, ev satın almanız durumundaysa tapu örneği ile mevcut ikametinizin olduğu muhtarlığa başvurmanız gerekir. İkametgah değişikliği için muhtarlığa yapacağınız başvurularda ayrıca, yanınızda bir adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın da olması gerekmektedir. Muhtara ikametgah değişikliği yapmak istediğinizi söyledikten ve ilgili belgeleri eksiksiz olarak verdikten sonra muhtarın size vereceği nakil ilmuhaberini inceleyin.

Nakil ilmuhaberinde herhangi bir yanlışlık olmadığından emin olduktan sonra bu belgeyi yanınıza alarak, yeni taşındığınızın evin bulunduğu mahallenin muhtarına başvurarak ikametgah değişikliğinizi yapabilirsiniz. Muhtara vereceğiniz nakil ilmuhaberiyle beraber ikametgahınız, yeni taşındığınız adrese alınacaktır. İkametgah değişikliği yapılabilmesi için kişinin 18 yaşın doldurulmuş olması gerekmektedir. Bu nedenle çocuklu aileler için çocukların ikametgah değişikliğini, yalnızca aile reisi yapabilir.

İkametgah değişikliği toplumumuzda fazla önemsenmeyen bir konu olmasına rağmen, bu konuda çok ciddi kanuni yaptırımlar vardır. İkameti değiştiği halde ikametgah değişikliği yapmayan kişilere 5490 Sayılı Kanun gereğince; 2367 lira para cezası ve 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir. Kişinin herhangi bir nedenle ikametgah ihtiyacının doğması ya da şikayet edilmesi durumunda daha önce belirtilen adreste ikamet etmediğinin anlaşılması durumunda, hakkında 5490 Sayılı Kanun gereğince işlem başlatılabilir. Bu nedenle her insanın ikametgah değişikliği durumunda vakit kaybetmeden gerekli işlemleri yaptırması ve ikametgahını resmi olarak yeni oturduğu adrese aldırması gerekmektedir.

 

Rahnansaika