Altınoluk

altinolukBalıkesir ilimizin, Edremit ilçesine bağlı beldelerden biri olan Altınoluk; yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisine maruz kalan şirin tatil kasabalarından biridir.

Edremit ile Küçükkuyu arasında, Edremit’e 24 km mesafede bulunan Altınoluk, sahip olduğu eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel ve tarihi birikimleri ile de ayrıcalıklı bir öneme sahiptir.

Altınoluk ile ilgili elde edilen verilerin dayandığı en eski tarih Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar uzanmaktadır. Osmanlı Devleti’nce vergilerden muaf tutularak “derbentçi” sıfatı ile köye yerleştirilem Söğütlü Yörükleri, Altınoluk’un ilk yerleşik halkı olmuştur.

1820 yılında Yunanistan’dan gelen Rumlar ile yerel halk Türk-Rum karışımı bir yapıya kavuşmuştur. Rumlar, ibadetlerini yerine getirebilmek için bölgede bir de kilise yaptırmışlardır. Bölgenin kozmopolit halkının izleri bugüne kadar da taşınmıştır. Bu dönemlerde köyün adı “Papazlık” iken 1927 yılında “Papazlık” ismi “Altınoluk” olarak değiştirilmiştir.

Papazlık köyü iken tepelik bölgelerde bir yerleşim yeri olan Altınoluk, gelişip genişleyerek günümüzde deniz kenarında sahil boyu uzanan bir belde haline gelmiştir. Turistik bölgelerdeki hızla betonlaşma neticesinde yöre halkının ve turistlerin ücretsiz bir şekilde kullanabileceği doğal plajların sayısı hızla azalırken, Altınoluk sayısız doğal plajlara sahip sıradışı bir turizm merkezidir. Kaz Dağları’nın eteklerinde olmanın avantajı ile yöre halkının deyişiyle “oksijen cenneti”dir Altınoluk.

Akdeniz ikliminin geçerli olduğu beldede, yaz ayları çok fazla sıcak ve bunaltıcı bir düzeyde yaşanmamaktadır. Bu da beldenin tercih edilmesinde önemli bir başka faktördür.

Altınoluk; zeytinlikleri, Kaz Dağları Milli Parkı, Şahinderesi Kanyonu, Antandros antik şehri, Sutüven Şelalasi, Hasanboğuldu Şelalesi, Güre Kaplıcaları, lezzetli balıkları ve daha birçok güzelliği ile ünlüdür.

Kışın 15 bin civarında iken yazın Altınoluk nüfusu 250 bin rakamına kadar artuş göstermektedir. Bu yoğun ilgiyi karşılamak üzere bölgede çok fazla turistik tesis hizmet vermektedir.