Adım adım girişimcilik

Hayatınızı kazanmak istiyorsanız, mutlaka bir girişim macerası içerisinde olmanız gerekiyor. Tabi ki bu körü körüne bir macera değil. Ülkemizin ekonomisine destek olmak, iş ve aş vermek için, çalışkan bir birey olmak için, üreten bir birey olmak için veya daha farklı sebeplerle girişimci olmak isteyebilirsiniz. Ancak bu konuda hala kendisini arka plana atmak isteyen gençlerin olduğunun kanaatindeyim. Neden peki? Girişimcilik artı yüksek sermaye akıllarına geliyor.girisimci

Peki yüksek sermaye olmadan olmaz mı?

Yeni bir fikriniz var. Bunun içinse,sermaye arıyorsunuz. Artık eskisi kadar bulmak zor değil. Gerekli aracı kurumlara başvurarak, girişiminizin değeri kadar finansmana sahip olabilirsiniz. Ama ben bu şekilde bir girişimcilikten bahsetmiyorum. Yani en azından fikri olmayan ne yapacağını bilmeyenlerin çorbasında bir tuzumuzun olmasını istiyorum. Eğer girişimci olmak istiyor ama aklında ne yapacağına dair bir fikir bulunmuyorsa, sana bu yazıda birkaç nasihat vereceğim.

Oturarak fikir bulunmaz

Oturmakla fikir havadan yağmaz. Öncelikle şunu bilmelisin. Girişimci olman için yüksek sermayeye gerek yok. Cüzi bir sermayeyle internet üzerinden ürün sermaye veya hizmet vermeye başlayabilirsiniz. Bunun lazım olan sermaye sadece bilgi.

Ne tür bir bilgi?

Sosyal medya alanında, internet reklamcılığı alanında, SEO, SEM, e-ticaret alanında bilgin varsa, paran da olur. O zaman tek yapman gereken bu bilgileri elde etmek için şimdiden çalışmaya başlamak. Ya sosyal medya uzmanı ol, ya da SEO, SEM uzmanı. İstersen hepsi ol, ama bunlar dışında bir şey olma. Çünkü artık yeni ekonomik düzen içerisinde geleceğin meslekleri bunlar. Bunları biliyorsan para kazanman ve fikir elde edip, yeni bir girişim hareketinde bulunman çok kolay. Sana verdiğim bu tavsiyeyi mutlaka tut. Pişman olmayacaksın.