Yumurtanın sarısının faydaları

Neredeyse dünya mutfaklarının tamamında kullanılan yumurta, dünya üzerinde en fazla tüketilen hayvansal gıdalardan biridir. İçinde barındırdığı embriyoyu dış etkilerden koruyan sert bir kabuğun dahi tüketilmesi söz konusu olduğu gibi, yumurtanın sarısının faydaları denince akla bir tek tavuk yumurtası gelmemelidir. Zira tavuk dışında diğer pek çok hayvanın yumurtasının besin değeri yüksektir ve tıpkı tavuk yumurtası gibi tüketilebilir. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, yumurtanın en kaliteli protein kaynağı olduğunu göstermiştir. İnsan sağlığı için kritik derecede öneme sahip olan amino asitlerin alınmasını sağlayan yumurta aynı zamanda bu amino asitlerin “dengeli” bir biçimde alınmasına da imkan sağlamaktadır.

İnsanoğlunun yaşamsal metabolizma faaliyetlerini sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu vitamin gruplarının büyük bir bölümü yumurtanın sarısında bulunmaktadır. A, D, E ve D Vitamini başta olmak üzere yumurtanın içinde birçok farklı vitamin vardır. Bu özelliği ile gelişim çağındaki her çocuğun düzenli olarak tüketmesi gereken yumurta gerek zihinsel gerekse de fiziksel gelişimi destekleyen ideal gıdalardan biridir. Protein, yağ ve karbonhidrat içeriğinin dengeli olması yumurtanın aynı zamanda uzun süreli tokluk hissi yaratmasına neden olur. “Kaliteli bir besin kaynağı” olan yumurta, sarısı ile tokluk hissinin devam etmesini sağlarken bir yandan da vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almasını sağlar.

Diyet yapanların dahi düzenli olarak tüketebileceği yumurta, sarısındaki yüksek protein ve amino asitler ile et tüketmeyen vejetaryenler ve az et yiyenlerin de muhakkak beslenme programlarında yer vermesi gereken temel bir gıdadır. Yumurtanın sarısı kadar beyazının da tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Zira yumurtanın sarısı vitamin ve yağ açısından yüksek bir içeriğe sahipken, beyaz bölümün de protein değeri yüksektir. Ortalama olarak 48-50 gramlık bir yumurtada; 70 kalori, 1 gram karbonhidrat, 5 gram yağ ve 6 gram kadar da protein bulunmaktadır. Sodyum ve Kükürt açısından da zengin içerikli olan yumurtanın en yararlısı ise organik beslenen tavukların ürettiği ve halk arasında “köy yumurtası” olarak bilinen yumurtadır.

Büyümeyi desteklediği gibi “üremeyi” de destekleyen yumurta, insan bedeninin kendini onarma kabiliyetini arttırmaktadır. Ayrıca kandaki alyuvarların artmasına da destek veren yumurta, yalnızca karaciğerinde bir takım rahatsızlıklar bulunanlar tarafından “kontrollü” olarak tüketilmelidir. Bunun dışında her gün birden fazla yumurta tüketenlerin bir takım rahatsızlıklara yakalandığında dair elle tutulur bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır. Kalp ve damar sağlığı açısından da önemli bir gıda olan yumurta et tüketmeyen kişilerin, muhakkak yemesi gereken bir gıdadır. Birkaç tane yumurta, 100 gram et tüketimiyle alınan protein ve amino asitlerin alınmasını sağlamaktadır.