Yüksek tansiyon hastaları sıcakta nelere dikkat etmeli

Vücuttaki su ve tuz kaybının daha fazla yaşandığı aşırı sıcak havalarda, bir de su ve tuz atılımını etkileyen ilaçları kullananlar dikkatli olmalı. Bu türden ilaçlar kullananların susuz kalmamaya dikkat etmesi gerekiyor. “Sıcak krampları, halsizlik ve kan basıncındaki ani düşmeler” sıvı kaybının fazla olduğunu göstermektedir.

Sıcaklık artışlarından korunmak için klimalı odalara saklanmak ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmak, sıcağa uyumu olumsuz etkileyeceği için yarar yerine zarar getirebilir.

Asabi kaynaklı veya karışık mekanizmalı hipertansiyonu olanlarda, ani ısı değişikliklerine damar sisteminin vereceği tepkiler çok farklı olabilir. Âni tansiyon düşmeleri gibi, âni tansiyon fırlamaları da olabilir. Bu reaksiyonların önlenmesinde genel önlemlerin yanı sıra ilaç tedavisinin de önemi büyüktür.

Doktor gözetimi dışında bilinçsizce kullanılan tansiyon düşürücü ilaçlar kalp krizleri veya böbrek yetmezlikleri gibi tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle hekim tavsiyesi olmadıkça ilaç kullanılmamasında yarar var.

Fatih Karakılıç / Zaman