Yön bulma yöntemleri

İnsanlar yüzyıllar boyunca gerek karada gerekse de denizde seyahat ederken yönleri doğru şekilde hesaplamak için birçok farklı yöntem geliştirmiştir. İçinde bulunduğumuz modern çağda açık alanda yön bulmak için GPS gibi uydu ile haberleşen aletler olmasına karşın bu tür modern teknoloji cihazlara güvenerek bilinmeyen bir alana gitmek, pek de akıllıca bir tercih olmasa gerek… Gerek doğanın kendi düzeni içerisinde gerek dünyanın güneş sistemindeki hareketlerinden gerekse de insan yapımı yapılardan yararlanarak temel yönleri belirlemek ve böylece varılmak istenen istikamete hatasız ulaşmak mümkündür.


Pusula

Pusulanın icat edilmesiyle insanoğlu denizaşırı kıtalara hatasız bir biçimde gidebilmiş ve kaybolmadan uçsuz bucaksız vadileri aşabilmiştir. Pusulanın zıt yönlü göstergesi yani iğnesi her zaman Kuzey yönünü gösterdiğinden, yön bulmak için pusula kullanmak garantili yöntemlerin başında gelir. Pusulanın üzerinde İngilizce dört temel yönü sembolize eden “N, S, E, W” harflerine bakarak çok kolay bir biçimde doğru istikamet belirlenebilir.

Çubuk dikme
Yaklaşık olarak 1 metre uzunluğundaki herhangi bir çubuğu gölgelerin en kısa olduğu zaman yani tam öğlen vakti güneş tepedeyken yere dikey bir biçimde saplayarak Kuzey yönü saptanabilir. Güneşin tepede olduğu öğlen vakti çubuğun gölgesi tam olarak Kuzey yönünü gösterecektir. Öğlen vakti geçmişse ya da öğleni beklemek istemiyorsanız, farklı bir yöntem de kullanabilirsiniz. Herhangi bir vakitte çubuğun bölgesinin bulunduğu yeri işaretleyin ve yaklaşık olarak 15-20 dakika sonra yeniden zemini işaretleyin. Zaman içerisinde güneşin konumu değiştiğinden bölgenin de yeri değişir ve böylece iki farklı işaret elde etmiş olursunuz. İlk işarete sol ikincisine de sağ ayağınızı koyduğunuzda yüzünüz kuzeyi gösterir.

Camiler

Camilerin Mihraplarının tam karşısında bulunan giriş kapısı, her zaman Kuzey yönünü gösterir. Ayrıca cami minarelerindeki Şerefe alanına açılan kapıları tam olarak açtığınızda, kapının yönü Güney’i gösterecektir.

Doğa olayları

Çoğu insan karıncalar yardımıyla yön bulmanın bir masal olduğunu zannetse de, karınca yuvalarının ağızları her zaman Güney’i göstermektedir. Ayrıca çevrede bulunan taş ve kayaların üzerindeki yosunlara bakarak da yön tespiti yapılabilir. Doğadaki kayaların veya ağaçların üzerinde oluşan yosunların yönüne bakarak Kuzey yönünü belirleyebilirsiniz. Bunun haricinde yüzlerce yıldır insana yön gösteren Kutup Yıldızı’na doğrudan baktığınızda Kuzey yönü tam önünüz, arkanız da doğal olarak Güney’i gösterecektir.

Tüm bu yöntemlerin haricinde yüzlerce yıldır insanoğlunun geliştirdiği ve hala da geliştirmeye devam ettiği çok farklı yön bulma yöntemleri de mevcuttur.