Yangından korunma yolları

Doğru önlemlerin alınmaması, bilgisizlik, ihmal, sıçrama, sabotaj ve çok nadir bir biçimde doğal nedenlerle meydana gelen yangın, insanoğlunun yüzyıllardır çaresiz kaldığı yıkım gücü son derece yüksek felaketlerden biridir. Ülkemizde ve dünyamızda çıkan yangınların en büyük nedeni dikkatsizlik ve kundaklamadan kaynaklanmaktadır. Evlerde görülen yangınlar son derece kısa süre içerisinde ev içerisinde eşyaların aşırı miktarda ısınmasına, ısınan eşyaların duman çıkartmasına ve son olarak da aniden alev almasına neden olur.

Aktif ve Pasif olmak üzere yangından korunma yolları iki temel başlık altında incelenebilir. Yangın hortumlarından basınçlı yangın tüplerine, otomatik yangın söndürme sistemlerinden uyarı cihazlarına kadar son derece geniş bir alanda incelenen aktif yangın önleme yolları, yangın başladıktan sonra yapılacakları kapsar. Bir yangının başlamasıyla birlikte yayılan alevleri önce kontrol altına ve sonrasında da söndürme adına yapılan tüm faaliyetler ve kullanılan ekipman, aktif yangın önleme yolları arasındadır.

Şüphesiz yangın gibi muazzam şiddetle ve hızla gelişebilen bir felaket ile hiç karşılaşılmamasını sağlamak çok daha akıllıca bir yöntem olacaktır ki, pasif yangın önleme yöntemleri de bu alanı kapsamaktadır. Herhangi bir ev eşyasının üretimi esnasında kullanılan malzemenin ısıya ve ateşe dayanıklı olarak üretilmesi pasif koruma yöntemleri arasında gösterilebileceği gibi, bir binanın inşası esnasında yangın çıkmasını engelleyecek önlemlerin alınması da yine pasif önlemler arasındadır. Bina yapımı esnasında ateşe dayanıklılığı yüksek olan kaplama malzemelerinin kullanılması yangın çıkmasını büyük oranda etkileyeceğinden, sonrasın hem mal hem de can kaybı yaşanmaması sağlanmış olur.

Yapılarda yangın çıkışlarının belirlenmesi de pasif yangın önleme yollarından biridir. Yangın merdivenleri gibi hayati önemi olan önlemlerin alınmasından bina içerisinde en az iki adet yangın çıkışının yapılmasına kadar birçok önlem yangın anında hayatların kurtarılmasını sağlayacaktır. Yangın merdivenlerinin çevresinin kapatılması da yangının katlar arasında hızlı bir biçimde yayılmasını önleyecektir. Bunun haricinde yangından korunma yolları arasında en etkili yöntemlerden biri de, binanın inşası esnasında ateşe ve ısıya dayanıklı duvarların kullanılmasıdır. Bu şekilde yaygın çıkması durumunda alevlerin yayılması önlenerek, büyük ölçekli bir felaket yaşanmasının da önüne geçilmiş olunur.