Yengeç ve yay uyumu

Yengeç burçlarının yayların çekim alanına girmesini sağlayan en büyük neden, yay burçlarının doğuştan gelen dürüstlüğüdür. Yaradılış itibarıyla dürüst bir yapıya sahip olan yayların gerçekleri söylemekten çekinmemesi, yengeçlerin bu karakterden etkilenmesini sağlar. Yengeç burcu için ilişkide önemi çok büyük olan güven duygusunu hissettiren yaylar, birliktelik ilerledikçe yengeç burcunun güvenini daha da çok kazanacaktır. Ancak işler romantizm ve duygusal anlayışa geldiğinde yengeç ile yay burçlarının pek de uyumlu olduğu söylenemez. Zira yay burçları her ne kadar ilişkide güven verse de, romantizm konusunda yengeçlerin isteklerini tatmin etme konusunda aynı başarıyı gösteremez.

Yengeçlere göre yay burçlarının hayatı daha rasyonel bir bakış açısı ile değerlendirmesi, yengeçlerin ilişkide aradığı duygusallığı bulamamasına neden olabilir. Yengeç burçları birlikte olduğu yay burcuyla daha yakın ilişkiler kurmak istediğinde beklemediği tepkilerle karşılaşabilir ve bu durumda ilişkiden soğumasına sebep olabilir. Ancak bu tutumun herhangi bir amaçla yapılmadığını unutmaması gereken yengeçlerin yay burcunu olduğu gibi kabullenmesi gerekir ki, bu da maalesef çoğu zaman gerçekleşmez. Yengeç ve yay ilişkilerinde yaşanan durumlardan biri de, ilişkinin ilk günlerinde yay burcunun dürüstlüğünden etkilenen yengeçlerin belirli bir zaman sonra bu durumdan rahatsız olmasıdır.

Çoğu zaman gerçekleri fazla düşünmeden söyleyen ve bu nedenle belki de kendi kendini zor duruma düşüren yayların dobralığı, ilişkinin ilerleyen günlerinde yengeçlerin siniri bozan bir unsur haline dönüşebilir. Dürüstlük ile sivri dilli olmak arasındaki ince çizginin farkında olmayan yaylar sözleriyle beraber olduğu yengeci ciddi manada kırabilir. Yengeçlerin duygusal açıdan çok hassas olduğu düşünülürse, sivri dilli yayların açtığı yaralar sanıldığı gibi her zaman iyileşmeyebilir ve bu da ilişkinin yengeç tarafından ani bir şekilde sona erdirilmesini sağlayabilir.

Yengeç ve yay burçlarının aşk uyumu konusunda pek çok yorum yapılmış ve bu ilişki türünün içinde hem aşkı hem de nefreti barındırdığı söylenmiştir. Yengeç ve yayların bazen birbirinden ciddi anlamda nefret etmesi aslında ilişkinin her zaman canlı kalmasını sağlarken, iki tarafın da birbirine duyduğu aşk da kavgaların kısa zamanda uzlaşma ile sonuçlanmasına neden olur. Ancak bu aşk ve nefret ilişkisi tahmine dilebileceği gibi iki ucu keskin bir bıçak gibidir ve ne zaman kimi keseceği belli olamayabilir. Bu nedenle yengeç ve yay burçlarının özellikle birbirlerine kızdıklarında ağızlarından çıkacak sözleri iki defa düşünmesi gerekir…

Rahnansaika