Yakıt tasarrufu

Her geçen yıl küresel anlamda ülke ekonomimizin büyümesine ve bunun da bir sonucu olarak araç kullanımının artmasına neden oluyor. Trafikteki araç sayısı artık yüz binlerle değil milyonlarla ifade edilir bir hale gelmişken, en önemli konulardan birisi de yakıt tüketimi oluyor. Maddi olarak hiçbir sıkıntısı olmayan insanları bir kenara bırakırsak, tüm sürüler az yakıtla daha fazla yol gitmek ister. Yakıt tasarrufu için toplumumuzda birçok kulaktan dolma şehir efsanesi olmasına rağmen bu uygulamaların bir çoğu yarardan çok zarar getiriyor.

Motor devri

Araç kullanırken azami performans ile asgari yakıt tüketimi sağlamak için dikkat edilmesi gereken belki de en önemli konu, araç motorunun doğru şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Çoğu insanın bildiği gibi aracı yüksek devirde kullanmak yakıt tüketimini arttıran başlıca unsurlardan biri olmasına rağmen insanların bilmediği, aracın düşük devirde kullanılmasının da yakıt tasarrufu sağlamanın tam tersine daha fazla enerji kullanılmasına neden olduğudur. Çoğu sürücü yakıt tasarrufu sağlamak için çok düşük devirde araç kullanarak, yakıt tüketimini bizzat artırmaktadır. Araç kullanırken azami yakıt tasarrufunun sağlanması için aracın 2500-3000  devir aralığında kullanılması gerekir. Ayrıca 1. ve 2. vitesinde uzun süreli sürüşlerde tercih edilmemesinde büyük yarar vardır.

Şehir trafiği

Günümüzün yoğun şehir hayatında yakıt tüketiminin başlıca nedenlerinden bir diğeri de, yoğun trafikte çok sık dur kalk yapmaktır. Aracın sürekli olarak durması ve 1. viteste atılarak tekrar hareket ettirilmesi büyük bir yakıt tüketimine neden olduğundan, trafiğin yoğun olduğu saatlerde araç kullanmamaya çalışmak en mantıklı seçim olacaktır. Ancak kuşkusuz acil işlerin olması durumunda kişinin trafiğe çıkma mecburiyeti doğmaktadır ve bu tür durumlarda farklı güzergah alternatifleri iyi değerlendirilmelidir. Gideceğiniz yere varmanızı sağlayan yan yollar birkaç kilometre fazladan mesafe anlamına gelmesine rağmen akıcı bir trafikte bu durum aracınızı sabit devirle kullanabilmenizi ve dolayısı ile yakıt tasarrufu yapılmasını sağlayacaktır. Daha kısa mesafede sürekli yoğun trafikte bekleyerek ve dur kalk yaparak, çok daha fazla yakıt harcayacağınızı unutmayın.

Teknik donanım

Araç kullanımında yakıt tüketimini arttıran teknik donanım sorunlarının başında, yanlış lastik seçimi ve aracın motor yağının kalitesiz ya da eksik olması gelir. Motor yağı yalnızca motor parçalarının aşınmasını önlemek için değil, yakıt tasarrufu sağlamak için de kullanılan çok önemli bir bileşendir. Ayrıca gereğinden fazla ya da eksik hava basılmış lastikler ile seyahat etmek de, aracın karşılaştığı direncin artmasına neden olarak yakıt tüketimini arttırır. Yüksek hava basılmış lastiklerin daha az diren yarattığı için yakıt tasarrufu sağlayabilmesine karşın, aracın yol tutuşunu büyük oranda arttırdığından birçok kazanın ihtimalinin doğmasına neden olur.