Vertigo nedenleri

Türkçede çoğu zaman baş dönmesi ile eşanlamlı olarak kullanılan Vertigo, aslında tansiyon nedeniyle yaşanan klasik baş dönmelerinden çok farklı bir sağlık sorunudur. Tansiyonun düşmesi ile yaşanan göz kararması ve baş dönmesinden tamamen farklı olarak Vertigo rahatsızlığında kişinin başının dönmesine neden olan sorun iç kulakla ilgilidir. Meniere hastalığı, iç kulak iltihabı veya Labirentit gibi sorunlar nedeniyle oluşan Vertigo, kişinin 2-3 saat boyunca çok yoğun baş dönmesi yaşamasına neden olabilir. Ayrıca bazı insanlarda görülen korkuyla tetiklenen baş dönmeleri de Vertigo kapsamına girmektedir.

Düşük tansiyon rahatsızlığının bulgularından olan baş dönmesi ile sıkça karıştırılan Vertigo, kişinin kendi etrafından dönmesi sonucunda oluşan ve etkisi oldukça uzun süren bir rahatsızlıktır. Aşırı strese maruz kalan ya da aniden derin bir korku yaşayan kişilerde de görülebilen Vertigo, neredeyse her hasta tarafından farklı şekilde anlatılır. Vertigo sorunu yaşayan insanların büyük bir bölümü yaşadıkları durumu birbirinden farklı olarak anlatsa da, genel olarak “ayağımın altı kayıyor, her yer dönüyor, gözlerim tamamen karardı, sanki bir tarafa doğru çekiliyorum” şeklinde ifadeler kullanırlar.

Vertigo rahatsızlığı olan kişiler kendi etraflarında döndüklerinde baş dönmesi sorunu yaşadıklarından, bu rahatsızlıktan şüphelenen kişiler bu şekilde kendi kendilerine test uygulayabilir. Ayaklarınızın üzerinde 1-2 dakika kadar sürekli bir yöne doğru döndükten sonra çok derin bir baş dönmesi yaşıyorsanız, büyük ihtimal ile Vertigo rahatsızlığınız var demektir. Bu nedenle Vertigo rahatsızlığı olan kişilerin kendi etrafında dönmelerini gerektirecek aktivitelerden uzak durması gerekir. Yapılan araştırmalar Vertigo krizinin başın ileri geri hareket ettirilmesiyle değil, bir yöne dönülmesi halinde tetiklendiğini ortaya çıkartmıştır.

Dikkat edilmemesi durumunda günlük yaşamı muazzam derece olumsuz yönde etkileyebilecek bir rahatsızlık olan Vertigo, kişinin birkaç saat boyunca aralıksız olarak baş dönmesi ve göz kararması gibi etkiler yaşamasına neden olabilir. Vertigo krizinin yaşandığı bu saatler boyunca kişinin herhangi bir sosyal aktiviteye katılması mümkün olmadığı gibi, çoğu hasta yerinden kalkmakta dahi güçlük çekmektedir. Vertigo sorunu yaşanmasına neden olan en büyük etkilerden biri olan üst solunum yolları enfeksiyonu, iç kulağın iltihaplanmasına neden olarak kişinin şiddetli baş dönmeleri yaşamasına neden olabilir. Ayrıca iç kulak sinirlerinde oluşan tümörler de baş dönmesi yaşanmasına neden olabileceğinden, bu tür şikayetler yaşandığında vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurulması gerekir.