Unutkanlığı önlemek için ne yapmalı?

Gün içerisinde birçok meseleyi unuttuğunuzu, gün sonunda anlayabilirsiniz. Bu da sizin ne çok unutkan biri olmaya başladım, hatırlayamıyorum gibi söylemlerle, iyice beyin düşünce yapınızı katletmenize sebep olur. Eğer sağlıksız işler yapıyorsanız, beynin çalışmaması mümkün. Hatırlama ve öğrenme olaylarında sorunların veya gecikmelerin olması doğal bir durumdur. Bunu kendinize hakaret etme safhasına geçiş olarak değerlendirmek, sorunun iyice kronikleşmesine ve sizin hayatınıza bakış açınızı değiştirmenize sebep olur. Sadece bu meselenin doğal ve çözülmesi mümkün bir sorun olduğunu anlayın yeter.5669

İnsan beyni, oksijenle çalışır. Eğer hareketsiz bir işte çalışıyorsanız ve birçok işle uğraşıyorsanız, stres ve çalışma yoğunluğu, beyninizdeki hücrelerin yenilenmesini geciktirir. Hareketsizlik oksijensizliği beraberinde getirir. Bu da yeni hücrelerin üretilmesinde yaşana gecikmeden dolayı, unutkanlığa sebep olabilir. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken kısa egzersiz veya yürüyüşlerle, beynin oksijen almasını sağlamak. Eğer tiroit rahatsızlığı yoksa, unutkanlık problem olmaktan çıkar. İkinci olarak dikkat edeceğiniz husus, beslenmeniz olmalı. Eğer B12 vitamini eksikliği varsa, beyin unutkan olabilir. Bu nedenle ara ara balık yemeyi, balık türlerinden de hamsiyi yemeklerinizde tercih etmeyi unutmayın.

Olumsuz bir takım badireler üzerinde fazla takılmakta beynin düşünce sistemini akamete uğratır. Bu nedenle siz siz olun olumsuzluk deryasında kendinizi boğacak vakitlerinizi, beynin gelişmesi için daha farklı aktivitelere, yeni hobilere ayırın. Böylece beyin yeni şeylerin gölgesinde kendisini geliştirecek. Sosyal olmayı da aksatmayın. Kitap okumak en büyük nimetlerden birisi. Gündemi takip de edebilirsiniz. Klasik müzik dinlemeniz de faklı ve yararlı bir çalışma olur. Yapılan araştırmalar çocukların klasik müzik eğitimi aldıklarında akranlarına göre IQ’larının daha fazla olduğunu gösterdi. Klasik müzik, Osmanlı Devleti içerisinde de sinir ve ruh sağlığı bozulan kişilerin sakinleştirilmesi adına kullanılan bir yöntemi ifade eder. Strese karşı, klasik müzik birebirdir.