İş fikri bulmak çok mu zor?

Herkes girişimcilik hususunda bir şeyler yapmanın derdinde. İyide herkes girişimci olacak diye bir durum söz konusu mu? değil ama bizim memleketin genç nüfusundan dolayı, Avrupa ülkelerinden daha fazla girişimcilik potansiyeli var. Ama maalesef “kolpa” girişimcilik bu. Çünkü kimse neyi, nasıl yapacağını araştırma gayretine bile girmiyor. Ancak sorsanız herkes girişimci. Mesela yeni bir fikir bulmayın derdi içerisinde kendini tüketenler var. Fikir bulma çalışmasına baktığın zaman ise, ortada arama veya bulma çalışması yok. Birinin kendisine bir şeyler söylemesini veya sihirli bir değnekle dokunmasını bekliyor ki fikir kendiliğinden meydana gelsin.

Öncelikle etrafımıza bilinçli bir şekilde bakmalıyız. Para ve fikir oturduğunuz yerden çıkmaz. Yatarak büyüyen ve eser üreten sadece karpuz ve tavuk. O zaman insan olarak fikir veya sermaye kazanamak için bir hareket içerisinde olmalıyız. Girişimci mi olmak istiyoruz. Günümüz teknolojilerini takip etmek yeni girişimlerin nerede odaklandığını en azından anlayıp, kendimize bir saha belirlemeliyiz. Yani kısacası çalışmalıyız.

Bilmeden hiçbir iş başarıya ulaşmaz. Çalışmadan fikir ve para elde edilmez. Girişim için para mı lazım? O zaman ilk olarak bunu nasıl olacağını düşün ve yap. Mesela sülük ihraç ederek bile para kazanabileceğini öğren. Yapmak için çalış. Evet ülkemiz en çok sülük ticareti yapan ülkeler arasında. Kozmetik ürünlerinin üretilmesinde sülüğün değeri var. Ancak bu kozmetik üretimi yapan Avrupa ülkelerinde maalesef sülük yok. Ülkemizde bolca olduğundan bakanlık nezdinde sülük ihracı yapara para kazananlar var. Sen bunu veya bir başka işi yaparak, girişimin için para kazanabilirsin. Sülük meselesi sadece bir örnek. Sülük ticareti kotalı ama. Ocak ayında resmi gazetede kota açıklandığından hemen sonra ilgili bakanlığa başvuruda bulunman lazım. Tabi bunun için en azından şahıs firması olmak gerekiyor… Sadece etrafında ne var, ne yok farkında ol yeter.