Ücretsiz yazılım indirirken dikkat edecekleriniz

Dijital teknoloji çağı giderek büyüyen bir ivme kazanmaktadır. Bu büyüyen dünya içersinde birçok bilgi barınmakta ancak giderek bilgi kirliliği durumu oluşmaktadır. BU bilgi kirliliği nedeniyle dijital dünyada bilgilenmek için kullanmaya çalıştığımız yazılımlar veya diğer şeyler, bizlere zarar verebilmektedir. Çünkü bu bilgi kirliliği dünyasında bir çok spam ve ücretsiz-yazılım-örneklerivirüsler yer almaktadır. Bu zararlı virüsler nedeniyle üçüncü bir kimseyle paylaşmak istemeyeceğimiz bilgiler anında başkalarının ellerine geçebilir. Bunun önlenebilmesi için birkaç yol olsa da, dijital dünyada kötü niyetli kimseler için aşılamayacak bir tedbirin olmadığı düşünülüyor. Biz yine de tedbiri elden bırakmamak için internette dolaşırken veya ücretsiz bir yazılım indirirken nelere dikkat etmeniz gerekir onları yazacağız. Ancak bunları ne kadar titizlikle uygularsanız uygulayın dijital platformda her zaman tehdit altındasınızdır. Ama anlatacaklarımıza uymakla bu dünyayı biraz daha tanımış oluruz. Buda tehlikelerden uzak durmamızı sağlar.

Öncelikle pek çok ücretsiz yazılımın var olduğu bu dev platformda, indireceğiniz ücretsiz yazılım sitelerinin resmi ve güvenilir olması gerekir. İndireceğiniz yazılımın sağlamlığı hususunda bilinir sitelerde ki yorumları okumalısınız. Böylece hangi siteden ne indirilmesi gerekiyor öğrenilmiş olur. Güvenilir bir yazılım listesine ulaşın ve buralardaki yazılım firmalarının ürünlerini kullanın. İndirdiğiniz ürün her ne kadar resmi bir platformdan alınmış olsa da, her zaman güncel tutmanızı önerdiğimiz anti virüs programınızın taramasından geçirmeden yükleme işlemini yapmamalısınızdır.

Dijital dünya hayatımıza girdi. Hayatımız kolaylaştı ve bilgiye daha çabuk olaşır olduk. Ancak, gelişen bu lehimize dünya da, aleyhimize olan eylemlerde çok çabuk doğdu ve bize çok çabuk ulaşabilecek bir yeteneğe sahip oldu. Ama ne hayatımızdan dijital teknolojiyi atabiliriz ne de dijital teknolojinin sağladığı kolaylıklar sebebiyle, güvenliğimizden. Bu sebeple her iki tarafta da yapacaklarımız var. Dengeli bir şekilde bu işi yapmak en iyisi olacaktır.