Türk mutfağı

İnsanlık tarihinin en erken dönemlerinden beri her coğrafyada farklı bir mutfak kültürü gelişmiştir ve birçok kültür sentezinin birleşimi olarak Türk mutfağı da, yüzlerce yılda şekillenmiştir. Bir ülkenin mutfak kültürü; ekolojik farklılıklar, kültürel çeşitlilik, ekonomik şartlar ve coğrafi konuma göre şekillenerek, belirli bir tarza sahip olur. Türk mutfağı da yüzlerce yıllık Osmanlı tarihi ve öncesinde Orta Asya’ya dayanan kökleriyle, son derece geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Türk Mutfağı denildiğinde yurtdışında yalnızca birbirinden leziz yemekler değil, ülkemizdeki farklı kültür sentezleri ve birçok teknik özellik de akıllara gelir. Türk Mutfağı; yemekler için gerekli olan malzemenin tedarik biçimi, yemekleri hazırlama teknikleri, saklama yöntemleri, pişirilmesi, mutfak araç gereçleri ve sofra adabı gibi oldukça karmaşık bir sentezin birleşimidir.

Tarihsel süreç içerisinde birçok Avrupa ülkesi gibi kısıtlı coğrafi alanlarla yetinmek zorunda olmayan ve Asya’dan Anadoluya, Avrupadan Afrika ve Arap Yarımadasına kadar çok geniş bir alanda yaşayan Türklerin, kuşkusuz mutfağı da son derece zengindir. Ayrıca Tür Mutfağının bu zengin yapısında, Osmanlı Devleti’nin farklı kültür ve dinlere ev sahipliği yapan yönetim şeklinin de etkisi vardır. Birçok farklı kültür ile iç içe yaşayan Türkler her zaman diğer toplumlardan bir şeyler almış, karşılıklı yapılan bu kültür alışverişi neticesinde de Türk Mutfağı her geçen gün daha da gelişmiştir.

Türk Mutfağı son derece geniş bir besin grubuyla sentezlenen yemekleri kapsamasına rağmen genel olarak; sulu et yemekleri, farklı tahıllardan hazırlanan yemekler, meyvelerin et ile birlikte kullanıldığı yemekler, unlu ve sütlü tatlılar gibi alanlar da birçok mutfağa örnek teşkil etmiştir. Ayrıca Türk Mutfağından çıkarak dünya kültürüne armağan olan ve günümüzde temel besin maddeleri arasında gösterilen yoğurt da, yine Türkler tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Pekmez ve bulgur gibi yiyecekleri de dünya mutfaklarına tanıtan Türk Mutfağı, son derece kapsamlı bir yemek kültürünün birarada yoğrulmasının ürünüdür.

Günümüzde hala her yörede farklı uygulamalar ile birçok değişik tada ev sahipliği yapan Türk Mutfağı, her geçen gün yenilenen özgün yemekleriyle dünya genelinde büyük ilgi görmektedir. Dünya mutfakları arasında her zaman saygın bir yeri olan Türk Mutfağı aşçıları, uluslararası ölçekte düzenlenen birçok yarışmada defalarca birincilik ödülü almıştır.