Televizyonun icadı

Televizyon çalışma prensibi olarak; elektromanyetik dalga olarak gelen görüntü ve seslerin bir anten vasıtasıyla yakalayarak , ekran ve hoparlörler sayesinde yeniden görüntü ve sese dönüştürülmesi şeklinde çalışır. Bir haberleşme aracı olarak icat edildiğinden bugüne insanlar üzerinde büyük etkiler bırakan ve bu etkilerin olumlu/olumsuz etkileri hala tartışılan televizyon, dünya genelinde neredeyse her eve girmiş bir teknolojik icattır.

Bu büyük icadın muciti İngiliz araştırmacı John Logie Baird, yaşadığı Hastings kasabasında 1923 yılında bu icatı insanlar ile paylaşmıştır. Televizyonda yayınlanan ilk görüntü de, yine televizyonunun muciti John Logie Baird tarafından 1926 yılında yapılmıştır. Elde edilen ilk görüntüler çok karlı ve paratizli olmasına rağmen Barid televizyon üzerinde çeşitli iyileştirmeler yaparak, kısa süre içerisinde daha kaliteli bir görüntü elde etmeyi başarmıştır.

1926 yılında yapılan ilk yayının ardından kısa süre içerisinde Avrupa ve Amerika coğrafyasında yaygınlaşan televizyon, 1930’lardan itibaren elektronik bir ev aleti olarak satışa sürüldü. Halkın büyük ilgisini çekerek her eve girmeye başlayan televizyon, birçok insanın büyük hayret içerisinde izlediği adeta mucizevi bir aygıt olarak algılandı. Yıl 1936 yılına geldiğindeyse, Alman halkı Berlin Olimpiyatları’nı, evlerinde televizyondan izliyordu.

Bu hızlı kullanımın ardından 1940’lardaysa televizyonların renklendirilmesi söz konusu oldu. 10 yıl kadar süren renkli televizyon çalışmalarının ardından, ilk olarak 1950’lerin başında Amerika’da ilk renkli televizyon satışa sunuldu. 1950’ler de satışa sunulmasıyla beklenen ilgiyi göremeyen ve yüzçevrilen renkli televizyonların her eve girmesi, ancak 1960’ların ortalarını buldu.

Ülkemizin televizyon ile ilk tanışması, 1954 yılında İstanbul Teknik Üniversite’nin yaptığı günlük birkaç saatlik test yayınlarıyla başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından bölgesel olarak yapılan bu ilk testlerin ardından, TRT alt yapı çalışmalarına başladı ve 1969 yılında resmi olarak sürekli yayına başladı. 1990’larda özel televizyonlar döneminin başlamasına kadar TRT tekelinde olan televizyon yayınları, bu tarihten itibaren büyük bir hızla yapı değiştirdi ve günümüzün haftalık dizilerine dayalı televizyon yayınlarına dönüştü.