Tükenmez kalem

Günlük haytukenmez kalematımızda en çok kullandığımız kırtasiye ürünlerinden biri de tükenmez kalemdir. Dolma kalem yerine pratik kullanımı ile daha çok tercih edilmekte olan tükenmez kalemler kalıcı imzaların kahramanları olmuştur. İçeriğindeki bilyeli yapı sayesinde uzunca süre kullanılması mümkün olan tükenmez kalemlere, “tükenmez” denme sebebi de bu bilyeli yapı nedeniyle; bir tükenmez kalem ile bir ila iki kilometre çizgi çizilebiliyor olmasıdır.

Tükenmez kalemin mucidi ABD’li denizci John Loud’dur. Derileri işaretlemek için ihtiyaç duyduğu kalemi kendi icat eden John Loud, 1888 yılında, mürekkep dolu bir boru ve ucunda bir bilye ile ürettiği kalemin patentini de almıştır.

John Loud’ın geliştirdiği ilk modeli, 1935 yılında Macar Ladislao Biro, kimyager olan kardeşi ile birlikte geliştirmiştir. Arjantin Başkanına ürünü göstererek onayını ve teşviğini alan Biro kardeşler Arjantin’de seri üretim amacıyla ilk tükenmez kalem fabrikasını kurdular.

Ürünü görüp beğenen dünyanın birçok yerinden üreticiler kendi ülkelerinde üretime geçmeye başlayınca tükenmez kalem üretimininde ve pazarlamasında küresel bir rekabet de oluşmaya başlamıştır. Bu hızlı gelişme neticesinde ISO da tükenmez kalem için üretim standartları belirlemiştir:

  • ISO 12756
  • ISO 12757-1
  • ISO 12757-2
  • ISO 14145-1
  • ISO 14145-2

1998 yılında yayımlanan standartlar ile tükenmez kalem üretimine bir standardizasyon getirilmiştir.

Silinemeyen kalem ihtiyacını en etkin şekilde karşılayan tükenmez kalemdir. Zira, dolma kalemin mürekkep doldurma zorunluluğu ve zahmeti, ağırlığı gibi özelikleri tükenmez kalemi daha pratik bir ürün olarak öne çıkarmaktadır. II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, tüm uçuş personelinin kullanması için tükenmez kalemi tercih etmiştir. Çünkü, 3000 metreye varan yükseklikte akmayan tek kalem tükenmez kalem olmuştur.

Üretim teknolojilerindeki olağanüstü gelişmeler neticesinde, tükenmez kalem ürününde de inanılmaz boyutta çeşitlendirmeler gerçekleşmiştir. Renk, koku, sim, vb. birçok kategoride tükenmez kalemi çeşitlendirme söz konusu olabilmektedir.