Tırnak lekeleri

Çoğu insanın tırnaklarında beyaz ya da sarı renkte lekeler vardır. Genel olarak fazla önemsenmeyen bu lekeler, günlük hayatı olumsuz yönde etkilemedikleri için önemsenmez. Aslında vücudunuz size yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu söylemeye çalışıyor olabilir. Bu nedenle tırnak lekeleri, göz ardı etmemeniz gereken önemli bir konudur.

Tırnak lekelerinin nedenleri:

Tırnaklarda çizgi ya da yuvarlak şeklinde oluşan beyaz lekeler, öncelikle beslenme bozukluklarına işaret eder. Vücudunuzda tırnakların oluşumunu sağlayan Keratin maddesinin üretilebilmesi için tüketmeniz gereken gıdalar vardır. Kalsiyum, Çinko ve B3 vitamini eksikliği tırnakların yapısının bozularak, üzerlerinde lekeler oluşmasına neden olur.

Şeker hastalığı da tırnak lekelerinin oluşmasında önemli role sahip bir rahatsızlıktır. Şeker hastalarının dolaşım sistemleri düzenli olarak çalışmadığından, tırnakların ihtiyacı olan besin maddelerini parmak ucuna iletemez. Böylece ihtiyacı olan maddeleri alamayan tırnaklarda lekeler oluşmaya başlar. Şeker hastalarının yediklerine son derece dikkat etmeleri gerektiğinden, doktora danışmadan “sadece tırnaklarındaki lekeler için” beslenme düzenlerini değiştirmemeleri tavsiye edilir.

Tırnak lekelerine sebep olan bir diğer sorun da vücudun hormon dengesizliğidir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda sıkça görülmesinin nedeni; bu dönemde büyüme hormonunun yoğun olarak salgılanmasından kaynaklanan, dolaşım sistemleri bozukluklarıdır. Ayrıca menopoz dönemindeki kadınların hormon dengeleri değiştiğinden, tırnaklarının üzerinde lekeler oluşmasına neden olabilir. Kortizon tedavisi gören kadınların hekime danışmadan tırnak lekeleri için ilaç kullanmaması gerekir.

Tırnak lekelerinin tedavisi:

Büyüme çağındaki çocukların tırnaklarında oluşan lekeler, büyüme hormonlarının aşırı salgılanmasından kaynaklanabilir. Bu durumda doktorun önerdiği ağız yolu ile alınan ilaçlarla birkaç hafta içerisinde sorun çözülebilinir. Vücutta Çinko,Kalsiyum ya da B3 vitamini eksikliğinden kaynaklanan tırnak lekeleri, bu maddeleri içeren gıdaların “dengeli” bir biçimde alınması ile kısa sürede geçmektedir. Doktorun vereceği hormon dengeleyici ilaçlar sayesinde menopoz döneminden kaynaklanan tırnak lekelerinin de kolayca üstesinden gelebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta; tırnak lekelerine çeşitli bakteriler ya da ciddi hastalıklar sebep olabileceğinden, vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmasıdır. Kan testi yaptırarak tırnaklarınızda oluşan lekelerin nedenini öğrenerek, doktorunuzun en uygun tedaviyi önermesini sağlayabilirsiniz.