Taş balığının anlamı

Denizlerde ki canlı hayatını merak etmeyen kimse yoktur. Çünkü sır bir hayatı kendisinde saklar koca deryalar. Bu nedenle kimse bilemez derin mavilikler ardında saklı bulunan canlı hayatını. Binlerce çeşit canlı hayatının her biri ilginç bir tarzda belirir derinlikler içerisinde. Biz ise bu koca dünyayı tanımayan gaflete düşmüş kimseleriz. Gafletteyiz çünkü denizlerinona-dokunan-tas-kesiliyor--3650689 içerisinde saklı kalan hayatların öğrenilmesi demek, hayatı yoktan var eden bir yaratıcının ilminin hudutsuzluğunu anlayabilmeye, düşünebilmeye bir sebep demektir. Şimdi sizlere yaratıcımızın ilminin hudutsuzluğunu, Halikiyet sıfatının akıl almaz bir şekilde nelere kadir olduğunu anlatmakta noksan kalacak sadece bir misali saklı kalmış deniz canlıları arasından anlatmaya çalışacağım.

Taş balığının yaratılış mükemmelliği sizleri düşündürmeye yetecektir. Taş balığı dünyanın en zehirli hayvanları arasında beşinci sırada yer almaktadır. Bu sadece masum bir balık değil. Sizin belki de zararının çok büyük olacağını sandığınız köpek balığından bile daha tehlikeli bir hayvandır. Üzerinde taşıdığı 13 dikenli zehire dokunmanız halinde taş kesilmeniz yani felç olmanız saniyelerinizi alıyor. Eğer bu taş balığıyla temastan sonra aldığınız zehir sebebiyle felç geçirdiğinizde, hemen bir hastanede müdahale altına alınıp zehirin etkisinin öldürücü bir seviyeye gelmemesi için önlem alınmalıdır. Aksi takdirde taş balığının zehiri ölüm sebebiniz olabilir. Bu hayvan hint ve pasifik okyanus kıyılarında yaşamaktadır. Buralarda taş balığına bağlı ölüm vakaları görülmektedir. Ülkemizde görülmediğinden kıyılarımız emniyetlidir diyebiliriz. Bu hayvanın diğer özelliği 48 saat kımıldamadan durabiliyor olmasıdır. Avını bu şekilde yakalayabiliyor. Ayrıca kendisinin taş motifleriyle yaratılması, kamufle olması için yardımcı oluyor.

Denizin derinliklerinde yaşayan bu canlıyı fark etmek imkansız. Kayaların ardında kendisini saklıyor. Mercan resifleri arasında hiç kımıldamadan avını bekliyor. Eğer bu balığı taş sanıp elinize aldığınızda veya temas kurduğunuz da 13 tane zehirli dikeni sizlerin sonunu getirebilir. Saklı kalmış hayatlardan sadece bir tanesiydi bu.