Sütlü brokoli çorbası

Son yıllarda insan sağlığına katkıları nedeniyle birçok insanın mutfağına giren brokoli sahip olduğu vitamin, mineral ve proteinlerle adeta bir şifa kaynağıdır. Brokoli her ne kadar insan sağlığı açısından çok yararlı bir sebze olsa da, yine de ülkemizdeki çoğu insan için bu yararlı sebzenin tadı pek de hoş değildir. Ülkemize sonradan girdiği için çoğu insanın yabancısı olduğu bir tat olan brokolinin şifasından yararlanmak için küçük bir hile yapabilir ve bu şifalı sebzeyi çorba yapabilirsiniz. Sütlü brokoli çorbası özellikle brokoliyi bütün olarak yemekten keyif almayanlar için mükemmel bir çözüm olacaktır. Çoğu insan büyük bir beğeni ile içtiği sütlü brokoli çorbasının içinde brokoli olduğunu dahi çorbayı bitirdikten sonra hayretle öğrenir.

Malzemeler;

  • 1/2 kilogram brokoli
  • 2 adet orta boy havuç
  • 3 su bardağı yağlı inek sütü
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 4 su bardağı içme suyu
  • 1 tepeleme yemek kaşığı un
  • 1 adet tablet et suyu
  • 1 çay kaşığı tuz, karabiber, pul biber

Hazırlanışı;

Sütlü brokoli çorbası yapımına brokolileri ve havuçları iyice yıkayarak başlayın. Brokolilerin çiçek kısmını saplarından ayırın ve ince halkalar halinde doğradığınız havuçlar ile birlikte tercihen çelik bir tencere içine koyun. Tencerenin içine 4 su bardağı içme suyunu ekledikten sonra ocağın altını yakın ve suyun içine bir tutam kadar tuz ilave edin. Su kaynamaya başlayınca ocağınızın altını kısın ve brokolilerin sapları yumuşayıncaya kadar yaklaşık olarak 6-8 dakika havuçlar ile brokolileri haşlayın. Brokolinin sahip olduğu besin değerini kaybetmemesi için çok uzun süre haşlanmaması gerektiğini unutmayın ve sebzelerin tamamen erimesini beklemeyin.

Sapları yumuşayan brokolilerini ve havuçları sudan çıkartın ve mikser yardımı ile tüm sebzeleri iyice ezerek püre haline getirin. Ayrı bir tencerenin içine bir çorba kaşığı tereyağını ve unu ekleyin ve ocağın altını yakın. Tereyağı tamamen eriyince unu renk değiştirinceye kadar yaklaşık olarak 2-3 dakika karıştırarak kavurun. Renk değiştirerek dışarıya kokusunu veren unun içine önceden mikser yardımı ile püre haline getirdiğiniz brokoli ve havuçları ekleyin. Karışımın içine 3 su bardağı “oda sıcaklığındaki” yağlı inek sütünü ekleyin ve tüm malzeme homojen bir karışım haline gelinceye dek karıştırın. 1 çay kaşığı tuz, karabiber ve pul biberi de ilave ettikten sonra çorbanız kaynayıncaya dek karıştırmaya devam edin.

Çorbanız kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve içine tablet et suyunu atın. Tablet et suyu çorba içinde tamamen eridikten sonra çorbanızın üstünün kaymak bağlamaması için sürekli karıştırarak yaklaşık olarak 5 dakika daha pişirin. 5 dakikanın sonunda koyu bir kıvam alan sütlü brokoli çorbanız servis edilmeye hazırdır. Dilerseniz servis tabaklarına koyduğunuz çorbanızın üzerine tereyağı ekleyebilir, karabiber, pul biber, nane gibi baharatlar veya kıtır ekmek ile görsel sunumu geliştirebilirsiniz. Afiyet olsun…