Peynirli mayalı poğaça tarifi

Hamur işi denince akla gelen ilk tariflerden biri olan peynirli poğaça, mayalı yapıldığında hamurun daha da yumuşak olması nedeniyle çok daha lezzetli bir hale gelir. Mayalı hamur hazırlama işlemi esnasında birkaç püf noktaya dikkat edilmesi gereken bir aşamadır. Daha önce maya kullanarak hamur hazırlamadıysanız tarifte özellikle dikkat edilmesi gerektiği belirtilen kısımları okumanızda yarar var. Peynirli mayalı poğaça tarifinde iç harcı olarak lor peyniri verilmiş olsa da, sizler evinizde bulunan farklı peynir türlerini de kullanabilir ve böylece buzdolabınızda kalan peyniri değerlendirebilirsiniz. Ancak kullanacağınız peynirin çok yağlı olmaması gerektiğini de unutmayın.

Malzemeler;

  • 2 su bardağı un
  • 1/2 su bardağı yağlı yoğurt
  • 1/4 su bardağı zeytinyağı
  • 1/2 su bardağı içme suyu
  • 1 paket hazır yaş maya
  • 1 adet orta boy yumurta sarısı
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 250 gram lor peyniri
  • 1/4 demet maydanoz
  • Poğaçaların üzerini süslemek için yumurta sarısı ve çörekotu

Hazırlanışı;

Peynirli poğaça yapımına öncelikle hamuru hazırlayarak başlıyoruz. Derince bir kabın içine 2 su bardağı “elenmiş” unu ekleyin. Hamuru hazırlamadan önce unu elemeniz topaklanma olmamasını ve hamurunuzun daha fazla kabarmasını sağlayacaktır. Daha sonra yarım oda sıcaklığındaki su bardağı suyun içine hazır yaş mayayı ekleyin ve çay kaşığı kullanarak mayanın su içinde tamamen erimesini sağlayın. Bu işlem esnasında mayanın içine bir tutam şeker atmanız, mayanın içindeki bakterilerin daha kolay ayrışmasını sağlayacaktır. Yarım su bardağı içinde eriyen mayayı su ile birlikte ununuza ilave edin ve hamurunuzu yoğurmaya başlayın. Bu aşamada hamura tuz eklememeye özen gösterin çünkü tuz, mayanın içinde bulunan bakterilerin ölmesine ve hamurunuzun arzu ettiğiniz şekilde kabarmamasına neden olacaktır.

Un ile mayayı birbirine iyice yedirdikten sonra hamurunuza bir yumurta sarısını ve zeytinyağını ekleyin ve hamuru yoğurmaya devam edin. Yarım su bardağı yoğurdu da hamura ilave ettikten sonra bir çay kaşığı tuzu da ekleyin ve hamur kıvam alıncaya dek yoğurun. Hamurunuzun her tarifte söylendiği gibi “kulak memesi” kıvamına gelince üzerini ıslak bir tülbentle ya da streç film kullanarak kapatın ve “oda sıcaklığında” hamurun kabarması için en az 30-35 dakika dinlenmeye bırakın. Hamurunuz kabarırken siz de bu arada peynirli harcı ve fırın tepsinizi hazırlayın. Saplarından ayırarak iyice yıkadığınız maydanozları mümkün olduğunca ince bir şekilde doğrayın ve 250 gram lor peynirinin içine ekleyin. Çatal yardımıyla lor peyniri ile maydanozları karıştırın ve tercihinize göre peynirli harca dilediğiniz baharatları ekleyin. Yaklaşık olarak 35 dakika kadar bekleyen kabarmış hamurunuzdan avuç içi büyüklüğünde parçalar kopartın ve poğaçaları hazırlama işlemine geçin.

Poğaçaları hazırlamak için avuç içi büyüklüğünde topaklar koparttığınız hamurunuzu dilerseniz oklava kullanarak dilerseniz de avuç içiniz yardımıyla açabilirsiniz. Mutfak tezgahınıza un serptikten sonra hamur topağını yerleştirin ve daha sonra yeniden hamurun üzerine un serperek açma işlemine geçin. Oklavanız oksa avuç içinizle hamura baskı uygulayarak da oldukça düz ve ince bir hamur açmayı başarabilirsiniz ancak her zaman tavsiye edilen oklavadır. Açtığınız hamurunuzun içine lor peynirli harçtan 1 tatlı kaşığı koyun ve hamuru kaparak kenarlarının açılmaması için parmak uçlarınızla iyice bastırın. Yağladığınız fırın tepsinize yerleştirdiğiniz poğaçalarınızın üzerine yumurta sarısı sürdükten sonra bir tutam çörekotu serpin ve önceden 180 ºC’ye getirdiğiniz fırınınızda üzerleri renk değiştirene dek yaklaşık olarak 20 dakika pişirin. Afiyet olsun…