Sporun faydaları

Genelde zayıflama ile sporbirlikte anılan spor, aslında kilo kontrolüne olan büyük yararlarının yanı sıra her bedenin ihtiyaç duyduğu disiplin ve dinamizmi sağlayan en etkili aktivitedir.

Spor; esas olarak, önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde bireysel olarak ya da takımlar halinde rekabet içinde gerçekleştirilen daha profesyonel aktiviteleri tanımlamak için kullanıldığı gibi, bedensel açıdan ideale ulaşmak için gerçekleştirilen fiziksel aktiviteler de bu başlık altında ele alınabilmektedir.

Sporun faydalarını üç başlıkta ele almak mümkündür:

  • Sporun fiziki faydaları
  • Sporun zihinsel ve psikolojik faydaları
  • Sporun sosyal faydaları

Spor; kandaki iyi kolesterol olarak bilinen HDL miktarını artırıcı etki yapar. Kalp damar sisteminin performansını yükseltir ve güçlendirir. Spor, vücuttaki fazla enerjinin en etkin şekilde vücuttan atılmasını sağlar, vücuda zindelik ve güç kazandırırken, fazla kilo alımının da engellenmesini sağlar. Akciğer kapasitesini artırarak, oksijenin kana geçimini kolaylaştırır. Spor, cildi gerginleştirir, vücuda form kazandırır. Düzenli spor bağışıklık sistemini güçlendirir, tüm kanser türlerine karşı vücudu güçlü kılar. Eklem esnekliğinin korunmasında sporun faydası çok fazladır.

Spor; stresin olumsuz etkilerinin azalmasını sağlar. Düzenli spor yapan kişiler pozitif düşünme yeteneklerini artırarak; depresyon, vb. ruhsal rahatsızlıklardan muzdarip olma risklerini azaltırlar. Spor, endişe ve kuruntuları azaltır. Spor yapan kişilerde yaratıcılık yeteneği de gelişkin olmaktadır. Düzenli yapılan spor, zihinsel performansın da artmasını sağlayan en değerli aktivitedir.

Sporun kişiye olan faydalarının yanı sıra topluma faydaları da oldukça fazladır. Spor yapma oranının arttığı toplumlarda suça eğilimli olma durumunun ters orantı ile azaldığı gözlemlenmektedir. Spor, birlikteliği, takım ruhunu teşvik eden bir aktivite olduğundan, yardımlaşma, empati ve işbirliği gibi değerli sosyal gereksinimleri öne çıkarmaktadır. Spor ile kazanılan disiplin öncelikle kişinin kendisine sonra da topluma olumlu yansımaların oluşmasına zemin hazırlar.

Spor dalları evrensel uygulamalar boyutunda olduklarından, çeşitli spor etkinlikleri ile turizmin de gelişmesine katkıları oldukça fazladır.