Solaryumun zararları

Dünya üzerinde yaşamın devamlılığı için muhtaç olduğumuz güneş, insanın da aralarında bulunduğu canlı popülasyonu için fayda getirdiği gibi birçok zararlı ışınımlar da yapar. Günümüzün “trend” güzellik yöntemlerinden biri olan solaryum makineleri de, güneş tarafından üretilen ve UV ışınları olarak bilinen ışınımları taklit eder. Solaryum makineleri tarafından üretilen UV ışınlarının insan derisine etki etmesi sonucunda yapay olarak bronzlaşma sağlanır. Popüler kültürde güzelliğin, lüksün ve çekiciliğin sembolü haline gelen solaryum seanslarının bilinçli şekilde yönetilmesi; başta cilt kanseri olmak üzere katarakt  ve bağışıklık sistemi sorunları gibi pek çok rahatsızlığın önlenmesi açısından kritik derecede önemlidir.

Cilt için çeşitli yararları olan güneş ışınlarına “gereğinden fazla ve yoğun biçimde maruz kalmak” tüm hastalıkların ötesinde cildin erken yaşlanmasına neden olur. Kozmetik bronzlaşma olarak isimlendirilen solaryum makinelerinin kullanımı, muhakkak konunun uzmanı kişilerin yönettiği merkezler tarafından yapılmalıdır. Morötesi ışınım yayarak bronzlaşma sağlayan solaryum makineleri %97 oranında UVA ve %3 oranında UVB ışık üretmektedir. Birçok solaryum makinesinde kullanılan floresan lambalar, içerisinde bulunan Fosfor sayesinde güneşe benzer UV ışınım yaymaktadır.

Solaryum merkezlerinde kullanılan lambalar genel olarak 100 ile 200 Watt arasında enerji ile çalışan floresanlardır. Bunun dışında yüksek ışınımlı Kuvarz lambalar, filtreler ve reflektör sistemleri de kullanılan solaryum makineleri olsa da, bronzlaşma sağlanması için tüm modellerde yayılan ışınıma doğrudan maruz kalmak gerekir. Görülebilen orta dalga boyundaki güneş ışınları insanlar tarafından “gün ışığı” olarak adlandırılırken, görülmeyen enferuj ve ultraviyole ışınlar olduğu da unutulmamalıdır. Ultraviyole ışınlar kendi arasında üç tipe ayrılır; UVA, UVB,UVC. Bu aşamada insan sağlığı için zararlı olan ultraviyole ışınların UVC olduğu unutulmamalı ve kullanılan solaryum cihazının UVC ışınım skalası hakkında bilgi alınmalıdır.

Dünyamız güneşten gelen doğal UVC ışınları “Ozon Tabakası” aracılığı ile filtrelemektedir. Dolayısı ile dünya üzerinde doğal güneş ışınlarına maruz alan insanlar, aslında dünya tarafından filtrelenen bir UVC ışınımına maruz kalır. UVB olarak tanımlanan ultraviyole ışınlar ise insan cildi tarafından renk üreten pigmentlerin oluşturulması için kullanılır. UVA ışınları cildin koruma mekanizmasını harekete geçirerek, renk pigmentlerinin aktif hale gelmesini sağlar ve böylece de “bronzlaşma” sağlanır. Tüm bu ultraviyole ışınımlara belirli oranda maruz kalınması kuşkusuz cilt için yararlı etkilerin oluşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle solaryumun zararlarından bahsederken öncelikle kullanılan solaryum cihazının ürettiği ultraviyole ışınımların bilinmesi gerekir ki, buna göre kişiye uygun seans aralıkları ve cihaz tipi belirlenebilsin.

Rahnansaika