Selluka nedir?

Botasellukanik bilimindeki adı “vigna caracalla” olan selluka; “baklagiller ailesi” olarak bilinen familyaya ait çok yıllık, kalıcı bir bitkidir. Sellukanın anavatanı Güney Amerika ve Orta Amerika’dır, tropikal iklimleri sever, ancak uygun ortam sağlanırsa sellukalar her yerde yetiştirilebilmektedir.

Sellukaya “salyangoz sarmaşığı” da denilmektedir. Zira, çiçekleri helezon şeklinde olup, salyangoz kabuğunu andırmaktadır. Bitkinin Latince’deki adı olan “vigna caracalla”nın kökeni de zaten Portekizce’de “salyangoz” anlamına gelen “caracalla” kelimesidir.

Kokulu, sarıcı ve tırmanıcı bir bitki olan selluka, bahçelerde çok hoş görünümlerin oluşmasını sağlayan narin görünümlü çiçeklerden biridir. Yüksek sıcak ve nem bitkinin olmazsa olmazıdır. Soğuk havalardan çok hoşlanmayan çiçeğin kış aylarında kapalı mekanlarda yetiştirilmesi, açık alanda yetiştirilmiş bitkilerin ise soğuktan ve dondan korunması gerekmektedir.

Selluka, odunsu köke sahip çok hızlı büyüyen bir bitkidir. Yaprakları; üç adet yaprakçıktan oluşan bileşik yaprak şeklindedir. Yaprakların alt kısımları oval şekildedir, uca doğru sivrilmektedir. Yapraklar 5 ila 13 cm uzunluğunda olabilmektedir. Bir sap üzerinde birçok yaprak bulunur. Yapraklar, pembe, lila, krem rengi karışımlarında olmaktadır.

Sellukalar kumlu, geçirgen toprakları severler. Aşırı sulama yapılmamalı, zira bu durumda kök çürümesine sebebiyet verilebilmektedir. Selluka, tohumdan büyüyen bir bitkidir; tohumlar ekildiğinde asla toprak karıştırılmamalıdır. Tohum ekilen toprak aşırı sulanmamalı, toprağın ıslak, balçık şeklinde değil, sadece nemli olması temin edilmelidir.

Sellukalar sarıcı ve tırmanıcı, hoş kokulu bir çiçek olduğundan teraslarda, kamelyalarda sıklıkla tercih edilir, seperatör olarak kullanılan kısımların kamuflajında da kullanılabilmektedir.

Sellukalar saksıda da rahatlıkla yetiştirilebilen çiçeklerdir. Tohumdan çok rahat yetiştirebileceğiniz sellukaları, kışın iç mekanda, yazın dış mekanda güneşli ya da yarı gölgeli bir yerde muhafaza etmeniz en ideali olacaktır. Çok özenli bir bakıma ihtiyaç duymadan sellukalar uzun yıllar varlıklarını muhafaza edebilen çiçeklerdir. Güzel kokuları ve hoş görünümleri ile bulundukları ortama ferahlık katacaklardır.