Sarımsağın zararları ve faydaları

sarımsağın zararlarıYüksek tansiyonunun düşürülmesine ve kan akışının hızlandırılmasına yardımcı olan sarımsak bilim insanlarının yaptığı araştırmalarla insanlara sayısız yararı olan bir doğal mucize olarak tanımlansa da, her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi sarımsağın da bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi halinde bir takım zararlara neden olması söz konusudur. Özellikle çiğ haldeyken tahriş ve okside edici maddeleri yok etme özelliğe sahip olan sarımsağın asidik değere sahip olması, bilinçsizce güzellik uygulamaları neticesinde cilt problemlerinin yaşanmasına neden olabilir. Sarımsağın yapısında yer alan ve diğer pek çok sebzeye göre daha yüksek oranda bulunan Kükürt bileşikleri, bilhassa aşırı tüketim söz konusu olduğunda alerjik reaksiyonlar yaşanmasını tetikleyebilir. Ayrıca çiğ halde aşırı miktarda sarımsak tüketilmesi halinde bağırsaklardaki sindirim faaliyetleri sonucunda çok fazla miktarda gaz açığa çıkabilmekte, bu yoğun gaz da kişiyi rahatsız etmenin ötesinde bağırsak florasının zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Tüm bunların dışında sarımsağın damar genişletme etkisine sahip olduğu, bu sayede de kalp ve damar hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağladığı da bilinmektedir. Şüphesiz sarımsağın yararları zararlarından yüzlerce kat daha fazla olduğu için herkesin düzenli olarak bu doğal şifa kaynağını tüketmesi gerekse de, yine de yanlış harici uygulamalara ve aşırı tüketime dikkat edilmesinde yarar var. Hastalıklara neden olan birçok farklı mikroba karşı bağışıklık sisteminin direnç kazanmasına yardımcı olan sarımsak, genç kalmak isteyen herkesin sofrasında yer vermesi gereken bir doğal mucizedir. Ayrıca son dönemde yaygın olarak kullanılmaya başlanan sarımsaklı besin takviyelerinin de belirli bir ölçü aşılmadan kullanılması gerektiği söylenmekte. Zira bu tür sarımsaklı besin takviyelerinin fazla miktarda alınması neticesinde kanın incelmesi de söz konusudur.

Parazitlerden solunum hastalıklarına, enfeksiyonların yayılmasının önlenmesinden yararların daha hızlı iyileşmesine faydaları saymakla bitmeyen sarımsağın çiğ olarak tüketilirken kontrollü davranılması ve aşırıya kaçılmaması tavsiye edilmekte. Özellikle bazı sindirim sorunlarına sahip olanların aşırı miktarda çiğ sarımsak tüketmesi yarardan ziyade zarara sebebiyet verebileceğinden, uzman bir hekime danışmak en doğru hareket olacaktır. Kanser hastalıklarına yakalanma riskini kritik derecede azalttığı bilinen sarımsağın herkes tarafından tüketilmesi gereken ancak tüketilirken de bilinçli davranılması gereken sebzeler arasında yer aldığı da unutulmamalıdır.