Sabun türleri ve cilde etkileri

İnsanlık tarihi boyunca çok çeşitli teknikler ile yapılmış sabun, temizlik için en iyi çözücü maddelerden biridir. Yapısal olarak tüm sabunlar aynı olarak görülse de, aslında oldukça farklı tipte sabunlar vardır. Özellikle vücut temizliği için kullanılan sabunların doğru seçilmesi, cildin doğal yapısını koruyabilmesi için oldukça önemlidir. Cilt vücudun en geniş organıdır ve kendine ait bir pH derecesi vardır. Cilt tipine uygun bir pH derecesine sahip olmayan sabunlar ile vücut temizliğinin yapılması, cildin zarar görmesine neden olur.

Parfümlü sabunlar

Bakterileri öldürme konusunda oldukça iyi olmalarına rağmen temizlik sonrası cildin güzel kokması için içerisinde konulan kimyasal maddeler nedeni ile parfümlü sabunlar, özellikle yüz ve el bölgesinin temizliği için uygun değildir. Parfümlü sabunlar genellikle cildin pH derecesi için uyumlu olmadığından cildin kuruyarak çatlamasına neden olur. Ayrıca parfüm kokusu için içeriğine eklenen kimyasallar, bazı alerjik reaksiyonların oluşmasına da neden olabilir.

Kurutucu sabunlar

Kurutucu sabunların kullanımından önce mutlaka uzman bir hekime danışılması gerekir. Yağlı cilt yapısına sahip olduğu için sivilce problemi yaşayan insanların daha yoğun kullandığı ve genellikle kükürtlü olan bu tür sabunlar, cildin üzerindeki sebum tabakasını inceltir. Böylece cildin kurumasını sağlayan kurutucu sabunlar, yeni oluşan akne ve lekelerin soyularak dökülmesine yardımcı olur. Ancak bu tür sabunlar cildin yüzey tabakasının aşınarak hassas hale gelmesine neden olduğundan, mutlaka kullanım sonrası cilde yağsız bir nemlendirici sürülmesi gerekir.

Kremli sabunlar

İçeriğinde lanolin ve kakao yağı gibi maddeler olan kremli sabunlar, genellikle kuru ciltlerin nemlendirilmesi için kullanılır. Vücut temizliği için uygun olan bu sabun tipi, her gün yıkanan insanların cilt nemini muhafaza etmek için tercih etmesi gereken sabunlardır.

Şeffaf sabunlar

Hassas ciltler için ideal, içeriğinde gliserin bulunan, çok fazla köpürmeyen hafif sabunlardır. Şeffaf sorunlar genellikle egzama gibi cilt rahatsızlıkları olan kişilerin kullanımı için uygundur. Alerjisi olan kişiler de rahatlıkla kullanabilir.

Antibakteriyel sabunlar

İnsanlar arasında bilinmese de, aslında tüm sabunlar antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu tip sabunlarda sadece daha yoğun bir temizleyici içerik kullanılmıştır. Düzenli kullanılması halinde cildin tahriş olmasına neden olabilir.

Zeytinyağlı sabunlar

Kuru ciltlerin nemlendirilmesi için kullanılır ancak cilt rahatsızlığı olan, alerjisi olan ve hassas cilt tiplerine sahip kişilerin ciltlerini tahriş edebilir.

Doğal meyveli sabunlar

İsmi her ne kadar “doğal” olsa da, cildin pH derecesine uygun olmayan ve içeriğinde sentetik maddeler olan sabunlardır.

Vitaminli sabunlar

Sabunların içerisine konan vitaminler, cilt ile temas anında kısa bir süre içerisinde emilemez. Bu nedenle genellikle sabunun içerisindeki vitaminler su ile birlikte akarak, boşa gitmektedir.