Pratik poğaça tarifi

pratik poğaça tarifiKahvaltıların vazgeçilmezi olan poğaçalar akşam çaylarından misafirlerle bir araya gelinen özel günlere kadar her yerde yenen ve herkes tarafından da beğenilen hamur işleridir. Pratik bir şekilde hazırlanan bu poğaça tarifi, ilk denemenin ardından da kolay kolay vazgeçemeyeceğiniz lezzetlerden biri olacaktır. Tarifte birçok ev kadınının şaşıracağı üzere sirke kullanılmış olsa da aslında bu poğaçanın daha “gevrek” bir kıvam almasını sağlayan ve lezzete de yansımayan küçük bir püf noktasıdır. Tarifte kullanılan peynir lor ile karıştırılmış inek peyniri olsa da, sizler farklı peynirler ya da malzemeler kullanarak kendinize ait değişik lezzetler de yaratabilirsiniz. Tarifin pratik olmasının en büyük nedenlerinden biri de, hamur içinde maya olmaması ve bu sebeple de kabarma için beklemeye gerek kalmamasıdır.

Malzemeler;

  • 100 gram tercihen doğal tereyağı
  • 1 çay bardağı (100 ml) ayçiçek yağı
  • 1 çay bardağı tam yağlı inek yoğurdu
  • 2 orta boy yumurta
  • 1 çorba kaşığı sirke
  • 1 paket hazır (instant) kabartma tozu
  • 100 gram süt loru, 100 gram tam yağlı inek peyniri
  • 1/4 demek maydanoz
  • Tuz ve un

Hazırlanışı;

Derince bir yoğurma kabı içine; “oda sıcaklığındaki” tereyağı, ayçiçek yağı, bir çay bardağı yoğurdu, 1 yumurtayı ve 1 çorba kaşığı sirkeyi katın. Tüm malzeme homojen bir karışım olacak şekilde karıştırdıktan sonra hamur harcına “aldığı” kadar un ekleyin. Hamurun istediğiniz kıvamı alması için ekleyeceğiniz unu önceden elemeniz, hamur topağı oluşumunu engelleyecektir. Hazırladığınız hamurun içine son olarak kabartma tozunu da ilave ettikten sonra 4-5 dakika kadar elinizle hamur iyice gevşeyinceye kadar iyice yoğurun. Yumuşak bir kıvam elde edeceğiniz hamurundan ceviz büyüklüğünde topaklar koparın ve avuç içinizle bu hamur topaklarını açın.

Oklava kullanmanıza gerek olmadan hamur çok yumuşak olduğu için avuç içinizle hafifçe bastırarak hamurun düzleştirebilirsiniz. Hamurun içine lor, tam yağlı inek peyniri ve saplarından ayrılarak ince doğranan maydanoz yapraklarından oluşan harçtan ilave edin. Bu şekilde doldurduğunuz hamurları arzu ettiğiniz şekilde kapatarak, önceden “çok hafif” yağladığınız fırın tepsisine dizin. Kalan tek bir yumurtanın beyazını ayırın ve hazırladığınız poğaçaların üzerini yumurta sarısıyla renklendirin. Tercihe bağlı olarak hazırladığınız pratik poğaçaların üzerine susam ya da çörekotu serpebilirsiniz. Önceden 200 dereceye ayarladığınız fırınınız poğaçalarınızı üzerleri nar gibi kızana dek 20-25 dakika pişirin. Her fırının pişirme biçimi diğerinden farklı olduğundan, pişirme süresi de kullandığınız fırına bağlı olarak değişebilir. Bu sebeple 15 dakikadan sonra arada poğaçalarınızı kürdan ya da çöp şiş batırarak kontrol etmeniz en akıllıcası olacaktır. Afiyet olsun…