Çocuklar için oyuncak seçimi

çocuklar için oyuncak seçimiBinlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de insanoğlunun çocukluk yıllarında yaptığı en keyifli uğraş oyuncaklarla oynamaktadır. Modern psikolojinin oyuncakların insan gelişimi üzerine etkileri ile ilgili yaptığı birçok çalışma, okul öncesi süreçte düzenli olarak oyuncaklarla oynayan çocukların gelişim sürecinin de pozitif yönlü olarak etkilendiğini ortaya koymaktadır. Çocuklar için oyuncak seçimi konusunda modern teknoloji ürünü yeni nesil oyuncakların en yararlı tercih olacağına dair genel bir kanı bulunsa da aslında bazen en basit oyuncaklardan arasında yer alan bir oyun hamuru dahi çocuk için yarar sağlayabilir. Zihinsel gelişime destek veren ve çocuğun hayal gücünün gerçek potansiyelini fark etmesine yardımcı olan oyuncaklar, minikler keyifli oyunları esnasında farkın olmasa da bir yandan da gelişim sürecine katkı sağlar. Grup aktivitelerine dönüşen oyunlara konu olan oyuncak ise çocuğun sosyal benliğini erken dönemde tanıması ve toplum içinde “birey” olarak var olma konusunda ilk deneyimlerini yaşamasını sağlar.

Miniklerin doğuştan sahip olduğu yeteneklerin anlaşılmasını ve bu yeteneklerin de öncelikle çocuk tarafından tanınmasını sağlayan oyuncaklar da büyük öneme sahiptir. Çok basit şekilde tasarlanmış bir müzik aleti oyuncağı dahi çocuğun müzikal yeteneğinin açığa çıkmasına yardımcı olabilir ve aileye çocuğun yetenekli olduğu alan konusunda bilgi verebilir. Doğuştan yetenekli olduğu alana yönlendirilen ve eğitimini de “severek yaptığı şey hakkında bilgi edinerek” tamamlayan gençlerin, yetişkinlik yıllarında çok daha başarılı ve en önemlisi de mutlu olduğu bilinmektedir. Doğru oyuncak seçiminin bu kadar önemli olabileceği birçok ebeveyn tarafından tahmin edilmese de, yararlı bir zihin egzersizi olarak tasarlanan eğlenceli oyuncaklar dahi minikler için hayal edilenden daha büyük yarar sağlayabilmektedir.

yararlı oyuncaklarHafıza kartları, yapboz ve Lego gibi son derece basit oyuncaklarla oynarken dahi kapsamlı bir zihin egzersizi yürüten ve üstelik tüm bunları keyifli zaman geçirerek yapan çocukların gelişim süreci de bu durumdan olumlu yönde etkilenir. Anne babaların çocuklarına fiziksel, sosyal ve zihinsel anlamda yarar sağlayan oyuncaklar alması için ciddi meblağlar da harcaması gerekmez. Yukarda bahsi geçtiği üzere bazen en ucuz ve basit oyuncak dahi çocuğun var olan potansiyelinin kapılarını ardına kadar açmasına yardımcı olabilmektedir. Tüm bunların dışında çocuklar için oyunca seçimi konusunda en önemli şeylerden biri de, satın alınan ürünlerin gerekli uluslararası üretim standartlarını karşılayan üretim bantlarından çıkmış olmasına dikkat etmektedir. CE sertifikası gibi üretim sürecinin kalitesini ortaya koyan belgelere sahip olan markaların lisanslı ürünleri, miniklerin sağlık konusunda risk almadan keyifli zaman geçirmesini sağlayacaktır.