Popüler meslekler

Üniversitesi sınavı yarışına giren tüm gençlere sürekli olarak “popüler meslekleri” tercih etmeleri ve bu mesleklerin gelecekte çok revaçta olacağı söylenir. Günümüzde bir nesil popüler meslek furyasına büyüyerek, geleceğin garanti işleri olarak gösterilen mesleklerle ilgili üniversite bölümlerini bitirmiş yetişkin grubu oluşturur durumda. Ancak durum “gerçek” anlamda istatistiksel verilere göre incelendiğinde, bu nesil lisedeyken olan işsizlik oranıyla günümüzdeki işsizlik sorunu arasında büyük bir fark yok.

Popüler meslekler olarak nitelendirilen ve gençlerin gelecekte işsiz kalmamak için öncelikli tercih olarak seçmesini gerektiğini savunan düşünce yapısı, tamamen hatalı ve gençleri yanlış yönlendiren bir tutumdur. Hiçbir insan için gelecekte popüler olacağı iddia edilen bir meslek ile alakalı bir üniversite bölümü kazandı diye, illaki o meslekte başarılı olacak ya da iş bulma şansı %100 olacak şeklinde bir genelleme yapılamaz. Zira her insanın daha yatkın olduğu ve yeteneklerinin daha rahat gösterebildiği meslek grupları vardır.

Günümüzde lisede okuyan herhangi bir gencin resim kabiliyeti olduğu halde yalnızca gelecekte genetik mühendisliği popüler olacak diye üniversite tercihi bu yönde kullanması, bu okulu bitirmek için çok zorlanacağı ve bitirmeyi başarsa dahi hiçbir yatkınlığı olmayan bir mesleğe sahip olacağından başka bir anlama gelmez. Bu aşamada gelecekte iş garantisi isteyen gençlerin düşünmesi gereken, o meslek grubundaki diğer adaylardan üstün olan özelliklerini nasıl ön plana çıkartabileceğidir.

Her insan için en popüler meslek; doğuştan sahip olduğu ve gelişme çağında çevresel faktörlerle geliştirdiği yeteneklerini, en verimli şekilde diğer insanlardan üstün olarak kullanabileceği meslektir. Bu tanım haricinde yapılan tüm en popüler meslek tanımlar, ancak bir tahminden öteye gidemeyecektir. Kişinin herhangi bir yeteneği olmadığı ve daha da önemlisi hiçbir açıdan ilgisini çekmeyen bir meslek grubunda işveren tarafından öncelikli tercih edilmesi, kuşkusuz mümkün değildir. Bu durumda kişi herhangi bir iş bulsa dahi kısa süre içerisinde verimsizliği nedeni ile bu işi de kaybedecektir.

Özellikle lise çağındaki gençlerin meslek seçimi konusunda kendi yeteneklerini ve nelerden hoşlandıklarını düşünmeleri gerekir. Dış mekanlarda mı yoksa masa başı işlerdemi çalışmayı sevdiklerini, ticaret yapmayı mı yoksa daha risksiz maaşlı çalışan olmayı mı tercih ettiklerini düşünmeleri ve bu doğrultuda bir meslek seçimine yönelmeleri gerekir. Aksi halde bahsedilen popüler mesleklerini tüm gençler seçerse, gelecekte diğer işleri yapacak insan bulunamayacaktır…