Plazma ile LED arasındaki fark

plazma ile led farkıİnsanlar plazma ekranlara hayatın her aşamasında rastlayarak en azından kavramlar olarak bu terime alışmışken, son yıllarda LED ekranların ortaya çıkması ile birlikte plazma ile LED arasındaki fark birçok insanın kafasını kurcalayan bir soruya dönüştü. Ülkemizde çok daha önceden yaygınlaşmaya başlayan plazma ekranlar ile son yılların yıldızı haline dönüşen LED ekranlar arasında en başta teknoloji farkı bulunur. İki sistemin kullandığı sistem birbirinden farklı olmakla birlikte LED ekranların aslında LCD teknolojisinin geliştirilmiş hali olduğu söylenebilir. Bu ekranlara LED denmesinin nedeni aydınlatmanın LCD ekranlarda olduğu gibi CFL yani kompakt floresanlarla değil LED ampullerle yapılıyor olmasıdır. Ancak plazma ekranlar LCD ekran teknolojinin geliştirilmiş bir hali olan LED ekranlardan çok daha farklı bir çalışma prensibine sahiptir.

Teknolojisinin temelinde iyonize hale gelen yani bir nevi plazma hale gelen gazların elektriğe tepki vermesi yatan plazma ekranlar, iyon haldeki gazların elektrik ile yüklendiği hücrelerden oluşan bir görüntüleme panelidir. LED ekranlardan farklı olarak plazma ekranlar görüntüleri doğrudan ekrandaki hücrelerde oluşturur. LED ekranların içindeki likit kristaller ışığın geçişine izin vererek görüntünün panelde oluşmasını sağlar yani bir başka değişle LED ekranlardaki kristaller kendi başına ışık oluşturamazlar. Plazma ekranların görüntüyü doğrudan doğruya ekrandaki hücrelerde oluşturması, herhangi bir aktarım olmadığı için görüntü kaybı gibi bir durumun yaşanmamasını sağlamaktadır. Plazma ekranların bu temel çalışma prensibi görüntü kayıplarını engelleyerek, yeni nesil ekranların temel sorunu olan hareketli görüntülerde bulanıklık, donma ya da kare atlama gibi sorunlar yaşanmamasına sebep olur.

Plazma ile LED ekranlar arasındaki fark incelendiğinde bir görüntüleme tipinin diğerinden daha üstün olması gibi bir durum ancak kullanıcının ihtiyaçları düşünüldüğünde söz konusu olabilir. Zira elektrik tüketimi konusunda titiz olan bir kişinin “kesinlikle” tercihini LED ekranlardan yana kullanması gerekirken, bilgisayar monitörünün ya da televizyonunun ne kadar elektrik tükettiğine pek fazla takılmayanlar için plazma ekran kullanmak daha avantajlı bir çözüm olabilir. Ancak LED ekranların belki de herkesi ilgilendiren artılarından biri, uzun süreli bir kullanım ömürlerinin olmasıdır. Plazma ekran teknolojisi görüntü kalitesi ve geniş görüş açısı ile büyük avantaj sunmasına karşın, bu teknolojiden faydalanan ekranlardaki hücrelerin yaydığı ışık miktarında zaman içinde azalma meydana gelir.